• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Családi példa a megoldás

Címoldal Forrás: Tolnai Népújság

Az elhízás, a túlsúly egyre fiatalabb korban jelentkezik.

Az európai kontinensen évente 1,3 millióval nő az elhízott gyerekek száma. A probléma valós, a Magyarországon, illetve az unió országaiban folyó vizsgálatok eredménye alátámasztja a vészjósló adatokat.

A gondok már a legkisebbeknél elkezdődnek. Hazánkban tíz esztendő alatt háromszorosára nőtt az óvodások között a túlsúlyos gyerekek száma.

A Tolna megyei mutatók összecsengenek az országos átlaggal, nincsenek olyan betegségek vagy problémák, amik országos viszonylatban kiugró számban fordulnának elő.

Hazai vizsgálatok szerint a gyermekek mintegy 8 százaléka kimondottan elhízott, és nagyjából 15 százalékuk túlsúlyos, vagyis tíz óvodás vagy kisiskolás közül legalább egyet érint számos felnőttkori betegség rizikófaktora. Köze lehet a magas vérnyomás, a diabétesz, a magas koleszterinszint kialakulásához, emellett terheli az ízületeket, a gerincet, és gyakori következménye a lúdtalp is.

Aggasztó jelenség, hogy az elhízás, a túlsúly egyre fiatalabb korban jelentkezik. Tíz esztendő alatt az óvodásoknál megháromszorozódott a számuk. Az iskolás korosztály sincs jobb helyzetben. A 6-18 éves fiatalok egészségi állapotáról aggasztó képet festenek az iskolai egészségügyi szűrővizsgálatok eredményei és az iskolaorvosok, gyermekgyógyászok tapasztalatai.

Dr. Kovács Anna Viktória, az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) munkatársa tanulmányában kifejti, hogy a gyerekek romló egészségéért a helytelen táplálkozás és életmód a felelős. A nem megfelelő tápanyagok bevitele, a túlevés, a reggeli elhagyása, az alacsony fizikai aktivitás mind a felesleges kilók kialakulásához vezetnek. A helytelen táplálkozásnak meg is van az eredménye, emésztési problémák, túlsúly, a sok vegyszer és adalékanyag miatt allergia, asztma, bőrproblémák.

A kevés mozgásnak köszönhető, hogy már egészen fiatalon jelentkeznek a mozgásszervi problémák, a bokasüllyedés, a gerincferdülés, a fáradékonyság, a vérszegénység. Aggasztó, hogy a II. típusú cukorbetegség, amelyet valamikor időskori cukorbajnak hívtak, ma már egyre több 15-16 éves gyereknél jelentkezik. - A gyermekkori elhízás elkerülésében jelentős szerep jut a megfelelő étkezésnek és a mozgásnak.

Fontos feladat a még nem jelentős túlsúly korai felismerése és kezelése, a megfelelő mozgásformák megszerettetése és gyakoroltatása, s ezáltal a gyermekek önértékelési problémáinak, elszigetelődésének megelőzése – mondja Markó Aranka regionális vezető védőnő. A gyerekek neveléséhez hozzá tartozik az étkezési szokások elsajátítása, a családnak óriási szerep jut a helyes vagy a helytelen táplálkozás kialakításában. Mint minden másban, a gyereknek ebben is a környezetében élő felnőttek adják a mintát.

Nagyon fontos a mozgás szerepe. Egy 8-10 éves gyereknek például napi szabadidő-igénye 150 perc, ebből legalább 90 percet szabad levegőn kellene töltenie, lehetőleg mozgással. A szakemberek megoldásként egyhangúan a minél előbbi életmódváltást javasolják. Ám ez igazán csak úgy hatásos, ha az egész család hajlandó a változás pártjára állni. Felmérés bizonyítja, hogy ebben az esetben rövid idő alatt felére csökkenne a túlsúlyos gyerekek száma.