• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Az MTA nevét is kigyomlálnák a kutatóintézetekből

Lapszemle 2020.09.29 Forrás: nepszava.hu
Az MTA nevét is kigyomlálnák a kutatóintézetekből

Minden hivatalos dokumentumról, épületről, fejlécről, de még az email- és telefonrendszerből is el kell tüntetni az Akadémia nyomát.

Körlevélben szólította fel a Magyar Tudományos Akadémiától (MTA) elcsatolt kutatóintézetek főigazgatóit Maróth Miklós, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) elnöke, hogy amint lehet, weboldalaik nyitóoldalán jelenítsék meg az ELKH logóját, jelezvén, hogy most már ehhez a kutatóhálózathoz tartoznak. A levelet Szabó Szabolcs parlamenti képviselő osztotta meg Facebook-oldalán, aki szerint „új szintre lépett az MTA egykori kutatóintézeteinek szétverése” - írta a nepszava.hu.

Merthogy a levélben Maróth Miklós nemcsak az ELKH-logók használatára hívja fel a figyelmet, hanem arra is felszólította a főigazgatókat, hogy az addig használt MTA nevet mindenhonnan távolítsák el: az intézmények logójából, az épületek tábláiról, minden hivatalos dokumentumról, formanyomtatványról, de még az elektronikus levelezőrendszerből és a telefonközpontok hangautomata felvételéből is. 

Maróth azt is kérte a főigazgatóktól, ha sajtóanyagot adnak ki vagy nyilatkoznak a médiában, az „MTA+intézmény név helyett az ELKH+intézmény nevet szíveskedjenek használni”. Minderre december 31-ig kaptak határidőt.

– Pótcselekvésként tekintünk erre az intézkedésre, ami ugyanakkor nagy felháborodást keltett a dolgozók körében– mondta lapunknak Mende Balázs, a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnökségi tagja. Rámutatott: a kutatóhálózat nemzetközi hírneve is az MTA névhez kötődik, így kérdéses, milyen hatásai lesznek, ha nem használhatják. Egyúttal emlékeztetett arra is: az Akadémia „MTA Kiválósági Intézet” címet alapított, amit valamennyi kutatóintézet megkapott, a tanúsítvány birtokában ezt a megnevezést feltüntethetik.

Közalkalmazottak maradnának a kutatók

A kutatóhálózati dolgozók jelentős része nemet mondott közalkalmazotti jogviszonyuk tervezett megszüntetésére – derült ki az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) és a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (TDDSZ) felméréséből. Mint azt a Népszava is megírta, a tudományos kutatóintézetek dolgozói a közeljövőben elveszíthetik közalkalmazotti besorolásukat, foglalkoztatásukat egyszerű munkaviszonnyá alakítanák át. A hírt az Innovációs és Technológiai Minisztérium is megerősítette: cél „a teljesítmény alapú, differenciált bérezést támogató foglalkoztatási jogviszony kialakítása”. Az ADF és a TDDSZ felmérését 828 kutatóhálózati dolgozó töltötte ki, 78 százalékuk nem ért egyet a közalkalmazotti státusz megszüntetésével. Továbbiak a cikkben

Legolvasottabb cikkeink