• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Takács Péter: Szürke zónában foglalkoztatták a bérnővéreket

Lapszemle 2024.01.17 Forrás: magyarnemzet.hu
Takács Péter: Szürke zónában foglalkoztatták a bérnővéreket

A kormány közel 40 ezer betegnek nyújtott segítséget január 1-től, amikor tovább bővítette a támogatott gyógyszerek körét.

A Belügyminisztériumnak az a célja, hogy tiszta helyzetet teremtsen az ágazatban – jelentette ki a bérnővérek alkalmazásának megszüntetéséről a tárca egészségügyi államtitkára. Takács Péter a Magyar Nemzetnek adott interjújában hangsúlyozta: ez egy szürke zónás foglalkoztatás volt, a munkaerő-közvetítő cégek kvázi kizsákmányolták a szakdolgozókat.

Az államtitkár kiemelte, a kormány közel negyvenezer betegnek nyújtott segítséget január elsejétől, amikor tovább bővítette az államilag támogatott gyógyszerek körét. – Ez nagy dolog, hiszen a rendkívül rossz nemzetközi gazdasági helyzet ellenére is tudták ezt biztosítani a költségvetésből – mutatott rá. Az államtitkár kitért még az új háziorvosi ügyeleti rendszerre, az ágazatban dolgozók béremelésére, valamint a várólisták hazai helyzetére is.

Tavaly decemberben hozta meg a döntést a kormány, miszerint két év után új gyógyszerek kerültek az államilag támogatott körbe idén január elsejétől. Miért vártak ennyit ezzel a lépéssel?

A gyógyszerészet egy nagyon dinamikusan fejlődő terület, megjelentek például a genetikai alapú, személyre szabott terápiák, tehát elsősorban az onkológia vagy genetikai betegségek terén készülnek olyan gyógyszerek, amelyeket speciálisan egy genetikai profilra fejlesztenek ki. Ezek nem olcsók, mivel komoly kutatás, és innováció van mögöttük.

Van egy adatgyűjtési fázis is, amely során meg kell vizsgálni, hogy a gyógyszer tényleg hatékony-e az adott betegségtípus kezelésében, mert hiába van egy jó klinikai vizsgálat mondjuk az észak-amerikai populációra, lehet, hogy a szer a balkáni régióban, vagy Kelet-Ázsiában nem ugyanolyan hatékonyságot fejt ki. Emiatt ezeket először egyedi méltányossági eljárások keretében lehet kiadni. Általában az összes fejlett egészségügyi rendszerrel bíró állam – egy átmeneti időszakban – egyedi elbírálással adja ki ezeket az innovatív gyógyszereket a rászoruló betegeknek.

Az a gyógyszer, amelyik bizonyított, bekerülhet a biztosítási rendszerbe, hiszen akkor jár jól a magyar állampolgár, ha megfizethető és hatékony készítményeket vehet igénybe a társadalombiztosítás keretei közt. Most ez történik, közel 30 milliárd forint támogatási összegről van egyébként szó.

További részletek a cikkben.

Legolvasottabb cikkeink