• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

4 elterjedt betegség – 6 rizikófaktor

Egészségmagazin Forrás: Oxygen Medical - Weborvos

Ha sikerül csökkenteni a 6 legveszélyesebb rizikófaktort, az 15 év alatt több, mint 37 millió idő előtti halálozást előzhet meg.

Szív- és érrendszeri betegségek, légzőszervi betegségek, daganatok és cukorbetegség – ez a négy leggyakoribb, nem fertőző betegség. A WHO iránymutatása alapján dr. Marton Anna, az Oxygen Medical belgyógyász, kardiológus, diabetológusa a megelőzésük lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Sok múlik az életmódon
A WHO egy tanulmányban nemrégiben megnevezte azokat a rizikófaktorokat, amelyek a négy legelterjedtebb krónikus betegség hátterében állhatnak. A The Lancet című szaklapban publikált cikk szerint ezen betegségek – nevezetesen a szív- és érrendszeri betegségek, a légzőszervi betegségek, a daganatok és a cukorbetegség – mind erősen összefüggenek az életmódunkban rejlő kockázati tényezőkkel. Az egészségügyi világszervezet úgy véli, ha sikerül visszaszorítani a 6 legveszélyesebb rizikófaktort, az a következő 15 évben több, mint 37 millió idő előtti halálozást előzhet meg.

Íme, a 6 életmódbeli rizikófaktor és a hozzájuk kapcsolódó célok:

- A dohányzás visszaszorítása 30-50 százalékkal.
- Az alkoholfogyasztás 10 százalékos csökkentése.
- A sóbevitel 30 százalékos redukciója.
- Az „elhízás-járvány" megállítása.
- A magas vérnyomás 25 százaléknyi csökkentése.
- A magas vércukorszint, az inzulinrezisztencia terjedésének megakadályozása.

Ezek a célok természetesen a világ teljes lakosságára vonatkoznak, és közülük a legnagyobb hatása a magas vérnyomás és a dohányzás visszaszorításának lenne. Míg ez utóbbi állami szinten leginkább a dohánytermékek árának növelésével valósítható meg, a magas vérnyomás ellen az élelmiszerek sótartalmának csökkentése jelentheti a megoldás egyik kulcsát.

Mit tehet az egyén?
Fontos látni, hogy az elhízás, magas vérnyomás, emelkedett vérzsír- és vércukorszint tünetegyüttese (a metabolikus szindróma) jórészt az életmódból ered. A jelenségre külső jegyek is felhívhatják a figyelmet, mint például az úgynevezett alma-típusú elhízás, amely leginkább a hason, a törzsön mutatkozik meg. A túlsúly mértéke azonban nem mindig utal az anyagcsere-eltérések súlyosságára, sokszor egészen kismértékű túlsúly is járhat anyagcsere változással.

A metabolikus szindróma legfőbb kockázata abban áll, hogy az együttesen jelenlévő kardiális rizikófaktorok összeszorzódnak, így összességében 14-15-szörösére növelik a szív- és érrendszeri katasztrófák esélyét. Ugyanakkor a szindróma minden elemét befolyásolhatjuk táplálkozással, mozgással, vagy ha szükséges, átmeneti vagy tartós gyógyszeres kezeléssel – mondja a szakember. Már 3 leadott kiló jelentős vérnyomáscsökkenést, cukor- és zsíranyagcsere javulást eredményezhet.

A szakértők által javasolt és ellenőrzött életmódváltás fokozatosan csökkentheti a gyógyszerszükségletet, sőt idejében elkezdve a beteg idővel akár el is hagyhatja a gyógyszereket. A testsúly-csökkentés és a rendszeres testmozgás így megszakítja a betegségek ördögi körét, a rendszeres orvosi ellenőrzés pedig segíti és kontrollálja a folyamatot.