Nem tesz jót a túlzásba vitt tisztálkodás, de az elhanyagolt higiénia sem, mert akkor szinte biztosan számolni kell a fertőzésekkel.
A női hüvely egy érzékeny egyensúlyú szerv, mely odafigyelést és megfelelő gondoskodást igényel. A leggyakoribb hüvelyi fertőzésekről, és azok kezeléséről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszél.
Mi az oka a megbetegedésnek?
A hüvely a női test egy olyan területe, ami igen sok fertőzési lehetőségnek van kitéve. Ennek köszönhető, hogy a hölgyek oda is figyelnek a megfelelő tisztántartásra. Inverz módon az egyik vezető oka a fertőzések kialakulásának éppen a túlzott higiénia.
A hüvelyben a pubertás után sajátos baktériumflóra alakul ki, amiben fontos szerepe van a lactobacilus-nak. A hüvely flórája enyhén savas lesz (normál esetben pH 3,8-4,2), amit pedig a túlzott tisztítással, vagyis a tusfürdők és az intim mosakodó gélek hüvelyen belüli használatával fel lehet borítani. Ha ez megtörténik, akkor a saját bacilusok háttérbe szorulnak, és más, ártalmas kórokozók szaporodnak el.
A fertőzés valószínűségét növeli még a végbél közelsége, valamint a hüvely szexualitásban betöltött szerepe. A belső, vérbő, nedves és meleg felszín a baktériumok és a gombák számára is ideális környezet, így mindenképpen odafigyelést igényel.
A leggyakoribbak
A bakteriális fertőzések között a leggyakrabban a bakterialis vaginosis-al találkozhatunk. Kialakulása a normál baktériumflóra valamilyen okból történő eltűnésének következménye. A lactobacilusok számának visszaszorulása ideális terepet biztosít a kórokozók szaporodásához.
A fertőzés tünete a hüvelyi folyás felerősödése, mely szürkésfehér színű, és kellemetlen szagú lehet. A kezelése azért is nagyon fontos, mert felfelé terjedve méhnyálkahártya, illetve kismedencei gyulladást is okozhat. Terhesség esetén különös figyelmet kell szentelni neki, mivel idő előtti burokrepedést válthat ki.
A gombás hüvelyfertőzés (candida) a másik leggyakoribb probléma, amivel a hölgyek szembekerülnek. a fertőzés minden 8. nőt életében legalább egyszer érint. A candida tünetei között is szerepel a hüvelyváladék felszaporodása, fehéres-sárgás színűvé válása, és „túrós" állag megjelenése. Ha a fertőzés hosszabban fennáll, akkor a folyás tejszerűvé válik, és a betegséget erős viszketés, égő érzés is kíséri. Dr. Lőrincz Ildikó elmondta, hogy amennyiben egy évben 4-5 alkalommal is jelentkezik, akkor akár immungyengeség is állhat a háttérben.
A kezelés általában helyileg történik, de gyakran alkalmaznak szisztémás kezelést is.
Diagnózis és kezelés
A hüvelyi váladék rendellenessé válását minden esetben az orvossal való konzultáció kell, hogy kövesse. Az elhanyagolt probléma ugyanis komoly következményekkel is járhat, hiszen a fent említett problémákon kívül nemi betegségek, vagy például kismedencei gyulladás is állhat a háttérben.
A diagnózis jellemzően hüvelyváladék vizsgálattal történik, és a legtöbb esetben helyileg, illetve gyógyszeresen kezelhető a gond.