Az idei világnapon az egészséges reggeli fontosságára hívják fel az emberek figyelmét.
Mozgásszegény életmód, egészségtelen táplálkozás, stresszes életvitel, genetika és még hosszan sorolhatnánk azon tényezők sorát, amelyek hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához. Annak érdekében, hogy minél többen megismerkedhessenek ennek a ma már népbetegségnek számító betegségnek a tüneteivel, valamint megelőzési és kezeléséi lehetőségeivel, 1991-ben a Nemzetközi Diabétesz Szövetség és a WHO létrehozta a Diabétesz Világnapot, amit minden évben november 14-én tartanak.
Mint általában minden betegségnél, a cukorbetegség esetében is jelentős szerepet játszik a megelőzés, valamint az, hogy az emberek tisztában legyenek azzal, mit tehetnek egészségük megőrzése érdekében. Az „Egészséges életmód és a diabétesz" lesz a kiemelt témája 2016-ig a Diabétesz Világnapnak is - ezen belül pedig az idei világnapon az egészséges reggeli fontosságára hívják fel az emberek figyelmét.
Miért fontos az egészséges reggeli?
A WHO legújabb kutatásából kiderült, hogy a magyar lakosság több mint fele túlsúllyal küzd, amely a cukorbetegség kialakulásának egyik kockázati tényezője. Köztudott, hogy a súlyfelesleg megelőzésének pedig egyik legegyszerűbb, egyben legalapvetőbb eszköze az életmódváltás. Természetesen ez egy hosszabb folyamat, ezért érdemes apránként elkezdeni, például a reggeli szokások megváltoztatásával. Az egyik legfontosabb érv a megfelelő reggeli elfogyasztása mellett, hogy normál szinten tartható a vércukorszint. A cukor szolgáltatja a szervezet számára a fő energiaforrást, és elsősorban a lassan felszívódó ételekből nyerhető. A vékonybélben fokozatosan felszívódó élelmiszerek nem emelik meg hirtelen a vércukorszintet, ezáltal a termelődő inzulin mennyisége sem ugrik meg. Így megelőzhető a szénhidrátfüggőség kialakulása a nap folyamán, vagyis ellenőrzés alatt tartható az étvágy, és ezáltal a testsúly is.
A következő apró lépéseket követve gyorsan egészségessé alakítható a reggeli:
• Fogyasszon cukor nélküli kávét, teát! A cukrozott gyümölcsleveket cserélje vízre vagy teára!
Tipp: Készítsen magának reggeli italt! Ehhez forrázzon le reszelt gyömbért, facsarjon bele citromot és vágjon bele néhány szelet uborkát. Melegen és hidegen is fogyasztható!
• Ajánlott napi háromszor zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani. Ezt már reggelinél el lehet kezdeni, akár egy spenótos rántottával vagy natúr joghurtba szeletelt gyümölccsel.
• Kenjen valódi mogyorókrémet a csoki krém vagy lekvár helyett a kenyérre!
• A fehér kenyeret cserélje le teljes kiőrlésű péksüteményre!
A cukorbetegeknek kifejezetten nagy hangsúlyt kell fektetniük a táplálkozásra. A számukra legmegfelelőbb táplálkozás alapvetően megegyezik az egészséges táplálkozás követelményeivel, azonban a cukorbetegség fajtájától és az egyéni adottságoktól is függ, hogy a betegnek milyen diétát kell követnie. Sajnálatos módon a cukorbetegség előrehaladott fázisában a diéta önmagában már nem elég a vércukorszint szabályozására, ilyenkor a betegeknek gyógyszeres terápiát kell alkalmazniuk.
Nem vagyok részeg!
Oda kell figyelni a cukorbetegségre, illetve lehetőleg meg kell akadályozni a kialakulását, hiszen a betegség elhanyagolása súlyos egészségkárosodáshoz - vaksághoz, veseelégtelenséghez, végtag-amputációhoz - vezet. Az éves cukorbevitel ideálisan kilenc kilogramm lenne, ehelyett átlagban egy ember 28 kilogramm cukrot fogyaszt el egy évben, a cukorbetegség egyik legfőbb kiváltója pedig a túlzott szénhidrátbevitel - mondta el Zombor Gábor államititkár a világnap kapcsán tartott tájékoztatón, melyről az MTI tudósított.
Török Krisztina, az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) főigazgatója arról beszélt, hogy Magyarországon 600-700 ezer cukorbeteg lehet. Az intézet iskolásoknak készített kisfilmje érthetően magyarázza el a betegség kialakulását, a tüneteit, azt, hogy mi a teendő, ha a valaki rosszul lesz, és támpontot ad a helyes étrend megválasztásához is, hiszen a felnőttkorban kialakuló cukorbetegség egészséges életmóddal megelőzhető - mondta. A figyelemfelkeltést szolgálja a nemvagyokreszeg.hu honlap is, amely az egészségkommunikációban újszerűen, animgifek segítségével mutatja be a hipoglikémia tüneteit és a segítségnyújtás módját. Továbbiak a cukorbetegségről az Egeszseg.hu-n
Pusztai Zsófia, a WHO magyarországi irodavezetője a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a világon 400 millióra tehető a cukorbetegek száma, a betegséghez kapcsolódó állapotromlás kezelésére pedig évente 550 milliárd dollárt (135 000 milliárd forintot) költenek szerte a világon, ezért is rendkívül fontos a megelőzés és a korai felismerés - emelte ki az MTI.
Sétával a figyelemért az Egy Csepp Világnapon
A Nemzetközi Diabétesz Világnap tiszteletére rendez félórás közös sétát az Egy Csepp Figyelem Alapítvány november 16-án, vasárnap 15 órakor a SYMA Rendezvényközpont körül. Az Egy Csepp Világnap rendezvényéhez kapcsolódóan, figyelemfelhívásként a résztvevők az akció végén megannyi luftballont engednek a levegőbe.
Helyszín: Budapest, SYMA Rendezvényközpont, A-csarnok (Budapest, Dózsa György út 1.), 2014. november 16., 15 óra, indulás a főbejárat elől.
November 16-án (vasárnap) egész nap ingyenes családi egészségnappal várják az érdeklődőket a SYMA “A" csarnokában. A szórakozásról trikke carving, Láthatatlan kiállítás, gyermek programok, ugrálóvárak, trambulin bemutató, interaktív gyermek foglalkozások gondoskodnak. A nap folyamán Wolf Kati koncertezik, fellépnek az X-Faktor sztárjai, a Kolompos együttes, Csonka András, Kocsis Tibor és a Csillagszemű táncegyüttes, valamint a Black Time tánciskola a Quantum XXL közreműködésével. Katus Attila, világ- és Európa-bajnok sportoló pedig közös bemelegítést tart délelőtt. A helyszínen diabetológus, dietetikus, stressz-kezelési tanácsadó és pszichológus nyújt szakmai segítséget. Ezen kívül térítésmentesen tíz féle egészségügyi szűrés, érdekes előadások, valamint egészségpiac és kóstolók várják a látogatókat.
Ingyenes diabétesz állapotfelmérés a WestEndben
A Diabétesz Világnap kapcsán, a WestEnd City Centerben november 15-én szombaton, egész napos, ingyenes állapotfelmérést végez a most bemutatkozó DiaVitas® Életmódváltó Program. A szűrés során mindenki megtanulhatja a jellemző tüneteket és hajlamosító állapotokat, megtudhatja érintettségét és megismerkedhet azzal a személyre szabott életmódváltó programmal, amellyel ugyan olyan életkilátásra van lehetősége, mint az egészséges embereknek.
Dr. Barna István belgyógyász, a Semmelweis Egyetem professzora, a program vezető tanácsadója kiemelte: „Mi nemcsak az érintettek betegséget, hanem gondolkodásmódját is szeretnénk gyógyítani. Nem kell, hogy a cukorbetegség megkeserítse a páciens és családjának mindennapjait. Jól megtervezett étrend, mozgásprogram és folyamatoskonzultáció mellett van lehetőség egy teljes értékű életre."
Világnapi focigála: jelentkezőket vár a magyar cukorbeteg válogatott