A cérnavékony, fehér, legtöbbször még mozgó élősködőt nehéz bármi egyébbel összetéveszteni.
Az emberek meglepően nagy része esik át életében egyszer valamilyen féregfertőzésen, ráadásul benyelni egy ilyen élősködőt sokkal könnyebb, mint megszabadulni tőle. Az általános vélekedés az, hogy amíg nem utazunk egzotikus helyre, és ott nem eszünk nyers húst, vagy nem lubickolunk önfeledten a festői szépségű, de ijesztően fertőző őserdei folyóban, nem lehet bajunk. Ehhez képest Magyarországon sem ritka, ha valaki ilyen panaszokkal fordul orvoshoz - írja cikkében az Index.
Az egyik legszélesebb körben ismert hívatlan vendég a cérnagiliszta: minden ötödik gyerek hordozza ugyanis a petéket, amik a végbél környékéről a ruhák, játékok és persze a kéz közvetítésével jut el a másik gyerek száján keresztül annak szervezetébe. Ha ez megtörtént, a féreg a folyamatos újrafertőzésről is gondoskodik, hiszen a végbélnyílás redőiben megbúvó peték könnyen a vakarózó beteg a körme alá, onnan pedig az ételbe és a közvetlen környezetében található használati tárgyakra kerül.
A betegség azonban nem vészes, alapesetben a viszketés a legnagyobb probléma, a könnyű terjedés miatt egész óvodák, gyerekközösségek fertőződhetnek meg. A jó hír, hogy a betegség az újrafertőzés megszakításával, gyógyszeres kezelés nélkül megszűntethető – a környezet fertőtlenítésével, rendszeres kézmosással, illetve a törölközők és ágyruhák gyakori (akár naponta többszöri) cseréjével meggátolhatjuk a pete visszajutását a szervezetbe.
Az egycentisre megnövő hengeres férget ürüléskor könnyű felismerni a székletben: a cérnavékony, fehér, legtöbbször még mozgó élősködőt nehéz bármi egyébbel összetéveszteni.
Fokozottan igaz ez a megállapítás az itthon jóval ritkábban előforduló orsóférgek esetében: a széklettel együtt ürülő, vörösesbarna élőlény akár 20-30 centis is lehet.
Fontos tudni, hogy az orsóféreg emberről emberre nem terjed, ugyanis a peték ugyan ürülnek a szervezetből, de egy-két hét és megfelelő környezet kell nekik ahhoz, hogy ismét fertőzhessenek. A földdel való érintkezés azonban jó lehetőséget ad nekik, ezért nem érdemes félvállról venni a földes zöldségek megtisztítását.
A férgekkel kapcsolatos, világszerte előforduló fertőzések nagy részéért az orsóféreg felelős, Magyarországon évente néhány tíz esetről tud az Országos Epidemiológiai Központ Parazitológiai osztálya. Dr. Glatz Katalin, az osztály szakorvosa szerint a fenti két féreg a személyes- és élelmiszerhigiénia legalapvetőbb szabályainak betartásával könnyedén távol tartható. „Rendszeres kézmosás, a fertőzöttekkel való érintkezés után használata, és ha lehet, kerüljük a nyers, vagy rosszul hőkezelt ételek fogyasztását." A rosszul hőkezelt ételek említésével jutunk el az itthon szerencsére csak elvétve előforduló galandférgességhez.