• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fogfehérítés otthon és rendelőben

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

A fogfehérítési módszerek jó része a pigmentek elszíntelenítésén alapul.

Világviszonylatban elmondhatjuk fogszínben a neon, illetve a csempe fehér a divat. Legalábbis az Amerikai Egyesült Államokban, ahol a hófehér fogazat kortól, nemtől, bőrszíntől függetlenül elfogadott,szemben az európai divattal, mert itt a természetes vagy annak látszó fogakat látják szebbnek.

A fogfehérítési módszerek jó része a pigmentek elszíntelenítésén alapul. A fehér nevetős smile- fogsor kellő ápoltságot, fiatalságot, egészséget, vidámságot sugároz. A fogak színét az eredetit és az elsötétedettet is a szabad szemmel nem látható pici pigmentszemcsék okozzák, amelyek a fogzománc és az alatta lévő dentin anyagában ivódtak bele.

Igen sok oka lehet a fogak elszíneződésének. A fogak fejlődése során szedett gyógyszerek pl.: a tetraciklének hatása igen nehezen javítható. Jellegzetes a színük, de hasonlóan „nehéz ügy" a túlzott fluoridfogyasztás következtében létrejött fluorosis. Szintén gondot okozhat a csökkentett értékű zománc (hypoplasia), mely nem csak elszíneződött, de törékeny is.

Kívülről ható ágensek a színes élelmiszerek, a dohányfüst, a kávé, a tea, a coca-cola (Indiában a bétel dió), egyes szájápoló szerek: a chlorhexidni tartalmú öblítők valamint a rágótabletták.

Gyakori a gyökérkezelt fogak elszíneződése is, amely a front (metsző) fogak területén különösen nem esztétikus. A fogakhoz tapadó lepedék és fogkő olyan gyakran okoz elszíneződést a fogfelszínen, hogy a fehérítési folyamat első lépéseként mindenképpen a fogorvos illetve a dentalhigienikus segítségét kell kérni.

Sok esetben a fogak depurálása, polírozása elég ahhoz, hogy a fogazat megfelelően tiszta „fehér" legyen. A kedvelt világos szín megtartása érdekében pontosan be kell tartani a fogtisztításra vonatkozó egyénre szabott szakszerű tanácsokat.

Módszerek, eljárások:
A zománc felszíni rétegeit érintő elszíneződések esetén alkalmazható az úgynevezett zománckoptatásos módszer, mely savas előkészítés után polírozást jelent. Ez az eljárási mód koptatja a zománcot.

A fogszövet mélyebb rétegeit is érintő elszíneződések esetén oxidáción alapuló fehérítőrendszereket alkalmaznak, melynek anyaga hydrogén- hyperoxid. A különböző készítmények hatékonysága attól függ, milyen tömény a hydrogén-hyperoxid koncentrációja (10-35%), valamint mennyi a benntartási idő és a hőmérséklet. Nyilván, a koncentráltabb hatóanyaggal hamarabb érhető el a kívánt eredmény, ugyanakkor veszélyesebben is, ezen eljárások csak orvosi rendelőben ajánlottak, s körülbelül két órát vesznek igénybe.

Az otthoni fogfehérítés is fogorvosi rendelőben kezdődik: tisztítás, polírozás után lenyomatvétellel. Fogvédőhöz, relax (éjjeli) sínhez hasonló fólia készül (fogsín), melynek belsejében kis mennyiségű gélt kell elhelyezni. Készítménytől függően 1-2 hét alatt jó eredményt lehet elérni. Amennyiben a fogak érzékennyé válnak, egy-egy napot ki kell hagyni.

Gyökérkezelt fogakon az elszürkült, barnult foltokat érdemes kifehéríteni. Ez esetben a fog belsejébe helyezzük az oxidáló anyagot, és új fedőtömésekkel látjuk el a fogat.

A fehérítési eljárások után átmeneti érzékenység jelentkezhet, valamint a kezelést követő két hétben kerülni kell az erős elszíneződést okozó ételeket, italokat, de nem utolsó sorban a dohányzást.