• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hét cselfogás magas vérnyomás ellen

Egészségmagazin Forrás: egeszsegnaplo.hu

Vérnyomásunk csökkentéséhez akár teljesen megmenekülhetünk a gyógyszerszedéstől.

1. Testsúlycsökkentés túlsúly esetén / optimális testsúly megtartása
Általánosságban elmondható, hogy a testsúly gyarapodásával a vérnyomás is emelkedik (leginkább azoknál, akiknél a túlsúly a csípőre vagy a hasra rakódik), viszont ez fordítva is igaz, a túlsúly csökkentése a magas vérnyomás kezelésének az egyik leghatékonyabb módja. Az eredmény ráadásul már egy kisebb mértékű fogyás esetén is érezhető, a kilók leadásával vérnyomásunk folyamatosan csökken.

2. Egészséges étrend

A gyümölcsökben, zöldségekben és teljes kiőrlésű gabonafélékben gazdag táplálkozás, az alacsony zsírtartalmú ételek fogyasztása, és a telített zsírokban és koleszterinben magas ételfajták mellőzése akár 11/6 Hgmm-rel (szisztolés/diasztolés érték) is csökkentheti a hipertóniában szenvedők vérnyomását. Az étrend DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) diétaként is ismert, melyet a Egyesült Államok Nemzeti Szív, Tüdő és Vér Intézete fejlesztett ki kifejezetten azzal a céllal, hogy az egészséges étrend vérnyomáscsökkentő hatását igazolja.

3. Túlzott sóbevitel mellőzése

A túlzott sóbevitel vérnyomásemelő hatással jár. Ha napi maximum 2400mg nátriumra, azaz 6000mg (körülbelül egy teáskanál) sóra mérsékeljük fogyasztásunkat, már látványos javulást érhetünk el egészségi állapotunkat illetően. Az ételek fűszerezésénél bánjunk csínján a sóval, és kerüljük a magas sótartalmú élelmiszerek fogyasztását. A különböző konzervekben és készételekben, füstölt húsokban, chipsekben és sajtfélékben jelentős mennyiségű só található, figyeljük a címkéket és válasszuk a kisebb sótartalmú élelmiszereket.

4. Alkoholfogyasztás mérséklése

A mértéktelen alkoholfogyasztás amellett, hogy emeli a vérnyomást, még a gyógyszerek hatását is befolyásolja, így férfiak esetében javasolt tartani a legfeljebb napi két, nők esetében a napi egy ital limitet.

5. Dohányzás elhagyása

A dohányzással szervezetünkbe kerülő nikotin szinte minden szervünkre káros hatással van és számos betegség kialakulásában is rizikót jelent. A légzőszervrendszerben okozott súlyos megbetegedések mellett a szív- és érrendszeri betegségek egyik legnagyobb kockázati tényezőjeként tartják számon. A dohányzás magas vérnyomással párosulva fokozottan hozzájárul például a stroke és az infarktus kialakulásához. Életmentő lehet, ha felhagyunk a füstölgéssel.

6. Fizikai aktivitás fokozása

A rendszeres fizikai aktivitás - legalább 30-60 perc közepes intenzitású mozgás hetente több alkalommal - kulcsfontosságú a magas vérnyomás kezelésében és már rövid távon érezteti kedvező hatását. A kívánt edzettségi szint eléréséhez fokozatosan növeljük a mennyiséget, ne terheljük meg hirtelen a szervezetet. Az edzést akár több részre is bonthatjuk, ha úgy kényelmesebb, a lényeg, hogy kezdjünk el mozogni és a mozgást építsük be mindennapi rutinunkba.

7. Vérnyomásértékek rendszeres ellenőrzése és naplózása

Kevesen tudják, hogy a rendelői látogatások alkalmával végzett vizsgálatok csak egy pillanatnyi állapotról adnak megbízható eredményt. A megfelelő terápiás döntések meghozatalában sokat segít, ha a kezelőorvos további adatokra is támaszkodhat. Ha két vizit között is folyamatosan ellenőrizzük állapotunkat és feljegyezzük a kapott vérnyomásértékeket, akkor a terápia hatékonysága pontosan mérhetővé válik, ami nagymértékben hozzájárul a megfelelő kezelés kialakításához. A mért értékeket jegyezzük fel egy vérnyomásnaplóba. A mérési naplóból ne hagyjunk ki eredményeket, ne kerekítsük és ne „kozmetikázzuk" a számokat, hiszen ez befolyásolhatja kezelésünket és ezáltal egészségi állapotunk alakulását. A kapott értékek mellett jegyezzük fel a mérés pontos időpontját, a mérés körülményeit (pl. fizikai aktivitás után, idegeskedés, stb.), az esetleges panaszokat.

A mért vérnyomásértékeket akár már elektronikusan is vezethetjük a www.egeszsegnaplo.hu alatt elérhető ingyenes mérési naplóban. A vérnyomásnaplót rendszeresen mutassuk be a kezelőorvosunknak.