• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kezdhetünk gondolni a vérszívókra

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Főként tavasztól őszig támadnak a kullancsok, de a védekezésre máris gondolnunk kell.

A kirándulók, táborozók rémálma a kullancsok csípése. A 2-5 milliméter nagyságú, pókszerű állatok ostromára két irányból is számítani lehet. Az úgynevezett közönséges kullancs cserjék és bokrok leveleinek fonákján kapaszkodva várja áldozatát, akire rávetheti magát. A látó kutya kullancs a fűszálak árnyékos felén megtapadva, lesből támad.

A parányi vámpír a legszívesebben a napfény hatásától mentes, ruhával fedett, izzadt-párás testrészbe, például hónaljba vagy a lábujjak közé fúródik. Amikor megcsípi áldozatát, nyálával érzéstelenítő anyagot fecskendez a bőrbe, hogy ne lehessen egyhamar észrevenni a vérszívást.

A bőrből nehezen eltávolítható ízeltlábúak gyakran emberre is veszélyes kórokozókat hordoznak, amelyek súlyos betegségeket idézhetnek elő. A leggyakoribb ilyen megbetegedés a baktérium okozta, idegrendszeri elváltozásokkal járó Lyme-kór. Ellene még nincs védelem, de idejében felismerve antibiotikummal jól gyógyítható.

Áldozatra várnak

A kullancs által terjesztett legveszélyesebb kórkép a vírus okozta agyvelő-és agyhártyagyulladás. Ezek maradandó bénulást vagy halált is okozhatnak. Szerencsére sikeresen védekezhetünk ellenük az ajánlott védőoltással, amelyet háziorvosunk vagy a gyermekorvos is beadhat.

Ahhoz, hogy jövőre, a kiránduló szezonra biztosan védettek legyünk, érdemes már most elkezdeni az immunizálást. A teljes védettség kialakulásához három oltásra lesz szükségünk. Az első két alkalom között négy hét kell, hogy elteljen, a harmadik adag pedig 5-12 hónap múlva esedékes. Ezt követően három év múlva, majd ötévenként emlékezető injekciókra lesz szükségünk.

Sokan félnek a tűktől, és emiatt nem szívesen tennék ki magukat a szúrással járó kellemetlenségeknek. Nekik különösen jó hír, hogy már itthon is elérhetőek a legmodernebb technológiával készült oltótűk. A speciális végű, „könnymentes" tűknek köszönhetően szinte meg sem érezzük a szúrást.

Mindez tisztiorvosok és gyógyszeriapri szakemberek mai közös sajtótájékoztatóján hangzott. Itt jelentették be, hogy a rovar terjesztette legveszélyesebb betegségek, az agyhártyagyulladás elleni védőoltást most a Baxter Hungary Kft. és a Hungaropharma ZRT. jóvoltából térítésmentesen kaphatják meg Fejér megye négy kistérségében és Székesfehérváron is a leginkább rászorulók.