• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Korábban elérheti a klimax a cukorbeteg nőket

Egészségmagazin Forrás: Nőgyógyászati Központ

A menopauza jellemzően 50 éves kor után jelentkezik, de korai klimax esetén a változás már 40 éves kor előtt is bekövetkezhet.

A legtöbb nő életének egyik célkitűzése, hogy gyerekei legyenek. A mai lehetőségek között a családalapítás időszaka azonban sokszor erősen kitolódik, így nem ritka, hogy 35 éves kor felett kerül sor az örömteli eseményre. Azonban a helyzetet sokszor bonyolíthatják egyéb tényezők is, mint amilyen a cukorbetegség, így a gyerekvállalás áthidalhatatlan akadályokba ütközhet.

A témában dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész–nőgyógyásza van a segítségünkre.

Cukorbetegség és klimax

A cukorbetegség korunk egyik népbetegsége, melynek kialakulásában központi szerepet játszik a mozgásszegény életmód, valamint a nem megfelelő táplálkozás. A cukoranyagcsere zavarainak következtében a beteg súlya is megnőhet, de ennél komolyabb következményekkel is számolni kell.

Azok, akik a kórban szenvednek, pontosan tudják, hogy szigorú szabályok alapján összeállított diétát kell követniük, és a rendszeres mozgásról sem mondhatnak le. Nem is beszélve a gyógyszeres kezelésről, amely akár inzulin injekciók formájában is jelentkezhet. A betegek számára az odafigyelés létkérdés, hiszen a cukorbetegség elhanyagolása végtagvesztéssel, vagy akár kómával és halálla is járhat.

Kevesebben tudják, hogy a cukorbetegség befolyással van a fogamzó képességre. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza kifejtette, hogy nem csak abból a szempontból, hogy megnehezíti a teherbeesést, hanem gyakoribb a vetélés is, sőt gondozatlan esetekben sokkal több a fejlődési rendellenességek aránya. Cukorbetegek körében kicsit gyakoribb a korai menopauza jelensége is. A menopauza jellemzően 50 éves kor után jelentkezik, a fogamzó képesség ekkor megszűnik, a menzesz fokozatosan elmarad, és a hormontermelés is megváltozik a testben. Korai menopauza estén a változások sajnos jóval korábban, akár már 40 éves kor előtt is bekövetkezhetnek, ezzel összezúzva a családról szőtt álmokat.

Tünetek

A menopauza tünetei nem ismeretlenek, ugyanakkor a 40 év körüli nőkben sokszor nem merül fel ennek az állapotnak a lehetősége, így nem is gyanakszanak rá. A klimax tünetei:
- Hőhullámok
- Éjjeli verejtékezés
- Alvászavarok
- Ok nélküli hízás
- Pszichikai feszültség
- Depresszió
- Vérnyomászavarok
- Emésztési gondok
- Gyakori fejfájás

Kezelés

A cukorbetegségben szenvedő nők, amennyiben későbbi gyerekvállalásra gondolnak, mindenképpen konzultáljanak szakorvossal a kérdésről. Azok esetében, akiknél már tünetek is jelentkeznek, szintén nem kell feladni a reményt. A szakorvos alapos kivizsgálás után, készítményekkel, életmódtanácsokkal javíthat az állapoton. A menopauzát megállítani nem lehet, ám a fogamzó képesség teljes leállása éveket is igénybe vehet, és a terhesség még ekkor is elképzelhető. Ehhez a legtöbb esetben mesterséges megtermékenyítés segítheti hozzá a betegeket.