• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Magyarországon először: új neurostimulációs eljárás a fájdalom ellen

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

A műtétet vasárnap végezték el, hétfőn elindították a stimulációt, tegnap a beteg közölte: nem érez fájdalmat.

"Magam sem számítottam ilyen sikerre" - mondta el a Weborvosnak a műtéti beavatkozást elvégző Erőss Loránd főorvos. Az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet funkcionális idegsebészeti programjának vezetője hozzátette: azt remélte, hogy legalább ötven százalékos fájdalomcsökkenést érnek el a betegnél, akinél azonban a teljesen megszűnt a fájdalom.

A beavatkozás lényege, hogy az agykéregnek a mozgásért felelős részét kell stimulálni, bizonyos gyógyszer-rezisztens fájdalomszindrómában szenvedők esetében. A stimuláció eszköze egy pacemaker, amelyet nem a koponyaüregbe, hanem a mellkas bőre alá ültetnek be, a stimulációs elektródákat azonban a koponyát kinyitva a kemény agyhártya fölé helyezik fel, nem közvetlenül az agyra, hogy elkerüljék az epilepsziás tünetet megjelenését.

Erőss Loránd portálunknak a Magyarországon először elvégzett műtétről elmondta: a beteg egy 59 éves férfi, akinek 2005-ben jobb oldali thalamus-vérzése (stroke) volt. Ezután 4 hónappal jelentkezett a folyamatos thalamusfájdalom. Ezt sem gyógyszerekkel, sem a klasszikus sebészeti módszerekkel nem lehetett kezelni. A vasárnapi műtéten részt vett a francia idegsebészeti társaság elnöke, Prof Jean-Paul Nguyen, aki ebben a terápiás eljárásban, Európában a legnagyobb tapasztalattal rendelkezik.

„Maga a műtét 10-től fél 4-ig tartott" - tette hozzá a főorvos. „Reggel 8 órakor, elsőként egy MR-vizsgálatot végeztünk olyan markerekkel, amit a műtőben lévő neuronavigációs rendszer felismer, a beteg csak ezután került a műtőasztalra. A neuronavigációs rendszerrel meghatároztuk a koponya nyitás pontos helyét és méretét. Az idő nagy részét nem a sebészeti beavatkozás, hanem az elektrofiziológiai mérések tették ki, amik a mozgató agykéreg stimuláció helyének pontos meghatározását szolgálták."

A kulcscsont alá ültetett pacemaker üzemideje kettő és öt év között várható, függően a stimuláció erősségétől. A készüléket ezután cserélni kell, ami azonban csupán egy kisebb beavatkozás.
Erőss Loránd szerint a későbbiekben évente körülbelül tíz olyan eset lehet az országban mint a férfié volt, azonban a módszer hatásos más fájdalom-kórképek, például az neuropáthiás arcfájdalmak esetében is. Ez lényegesen megnöveli a potenciálisan érintett betegek körét.

Az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézetben mindenesetre már készülnek a következő műtétre: a főorvos tájékoztatása szerint ezt a beavatkozást márciusban végzik majd el.

Képgaléria: Nézzen be a műtőbe: a neurostimulációs beavatkozás képei