• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Menedzserszűrés: ezt mutatják a számok

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Érdekes, hogy a migrén és az alvászavar is a férfiaknál fordult elő nagyobb arányban.

A legtöbb esetben a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, az ülőmunka és a pszichés stressz okozhatja a megbetegedéseket – derült ki az évente csaknem 4000 szűrővizsgálatot végző Budai Egészségközpont tapasztalataiból. A foglakozás-egészségügyi ellátást és kétféle komplex menedzserszűrési szolgáltatást végző magánintézmény legátfogóbb szolgáltatását nyújtó Prémium szűrővizsgálati protokollja számos vizsgálatot tartalmaz, az emésztőrendszer működésétől kezdve, a szív- és érrendszeri rizikófelmérésen át, a daganatos betegségek kiszűréséig. Az ez utóbbival szerzett adatokat, a leggyakoribb diagnózisokat ismertették most.

A tavalyi eredmények alapján a legnagyobb arányban (65,07%) festéksejtes anyajegyet diagnosztizáltak, amelyek a bőrön vagy a nyálkahártyán kialakuló, jóindulatú elváltozások voltak. Ezen elváltozások többsége ugyan nem rosszindulatú, ám az előfordulás gyakorisága, illetve a megváltozóban lévő éghajlati tényezők miatt kiemelten fontos az anyajegyek rendszeres ellenőrzése.

A második leggyakoribb betegség a lúdtalp, amelyet a vizsgálaton résztevők közel felénél diagnosztizáltak. A lúdtalp a láb egyik leggyakoribb, szerzett megbetegedése, amelynek kialakulásáért főként a túlterhelés, testsúlygyarapodás vagy a helytelen irányú igénybevétel a felelős. A harmadik helyen áll a kor előrehaladtával jelentkező öregszeműség, amely a vizsgált páciensek közel 47 százalékánál volt diagnosztizálható. A monitor előtt végzett munka káros hatásaként jelentkező szembetegségek – mint például rövid-, vagy távollátás – kisebb arányban volt kimutatható. Az előbbi a vizsgálaton résztvevők 24,79 százalékánál, az utóbbi pedig 27,04 százalékánál okozott problémát.

A menedzserekre jellemző helytelen és rendszertelen táplálkozás, stressz és ülőmunka nagyban felelősek az anyagcsere-, táplálkozási és endokrin betegsége kialakulásáért. A betegségcsoporton belül legnagyobb számban emelkedett koleszterinszint és az elhízás volt kimutatható. Az emésztőrendszeri megbetegedések közül 35,77 százalékban fogszuvasodást, 34,92 százalékban fogínygyulladást és 25,92 százalékban foghiányt diagnosztizáltak, amelyek a meglévő problémákon kívül olyan fogászati gócot jelenthetnek, amelyek további betegségek kialakulásában is szerepet játszhatnak.

A vezető diagnózisok között szerepelt továbbá a magas vérnyomás, de sokakat érintett az alsó végtagok visszértágulata is, amely a férfiaknál nagyobb arányban volt jellemző, mint a nőknél. A szív-és érrendszeri betegségek életmódváltással, mozgással és speciális gyakorlatokkal javíthatók, vagy elkerülhető az állapot súlyosbodása. Ezért nagyon fontos, hogy a vállalatvezetők népszerűsítsék és biztosítsák a rendszeres mozgást munkavállalóik számára, amely a fenti panaszok kezelése mellett pozitív hatással van a csont és izomrendszeri megbetegedések elkerülésére is, melyek az ülőmunkát végkők körében a betegállományban töltött idő nagy részét okozzák.

A 20 leggyakoribb betegség közé tartozó érelmeszesedés a nőket jóval nagyobb arányban (16,13%) érintette, mint a férfiakat (8,66%) és szintén nagyarányú volt az eltérés a vizelet kóros leleteit tekintve, amely a vizsgált nőknél 13,7 százalékban, a férfiaknál pedig 5,63 százalékban volt diagnosztizálható. Érdekes azonban, hogy a migrén inkább a férfiaknál fordult elő (0,87%), míg a nőknél ez a betegség nem volt jellemző, valamint az alvászavar is nagyobb arányban érintette a férfiakat (6,06%), mint a nőket (1,61%).

„Az időben diagnosztizált betegség nagy arányban, sikeresen gyógyítható, ezért nagyon fontos a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel. Mivel a betegségek kialakulásának hátterében gyakran a stressz áll, ezért a szűrővizsgálat kifejezetten ajánlott a vállalatvezetők és menedzserek számára, ráadásul számos előnyt biztosít a vállalat működésében is. A magas minőségű szakorvosi vizsgálatok mellett Egészségtervet készítünk a pácienseink számára, melyben a diagnózisok alapján javaslatot teszünk az egészség megőrzésére" – mondta Dr. Nagy Judit, a Budai Egészségközpont orvos igazgatója, szűrővizsgálati programvezetője az adatok ismertetése kapcsán.