A bőrterapeuta tudja, és jogosult is használni a hatékonyabb, erősebb orvosi lézereket, ultrahangos, vagy villanófényes készülékeket.
A kozmetikus szakma óriási fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Míg a 90-es években legtöbben csak gyantáztatni, esetleg arctisztításra jártunk kozmetikushoz, addigra mára szinte megszámlálhatatlan szolgáltatást vehetünk igénybe a kozmetikai szalonokban. Választhatunk különböző krémes arckezeléseket, lézeres vagy ultrahangos kezeléseket, és többféle testformáló, bőrfeszesítő eljárást is.
Nyugat-Európában és a tengerentúlon a kozmetikusok kezdenek kilépni megszokott szerepükből, és bővítve ismereteiket, bőrterapeuta képesítést szereznek. A hazánkban egyelőre még gyerekcipőben járó szakmáról, a kozmetikus és a bőrterapeuta közötti különbségről, és a bőrterapeuták plasztikai sebészetben betöltött támogató szerepéről Dr. Szemerey Balázs István plasztikai sebész, a Magyar Plasztikai Helyreállító és Esztétikai Sebész Társaság (MPHEST) Esztétikai Szekciójának elnöke beszélt.
„A bőrterapeuta olyan kozmetikus, aki a hagyományos kozmetikai beavatkozásokon túl ismeri a bőrön végezhető orvosi, elsősorban plasztikai sebészeti, bőrgyógyászati, és kozmetológiai beavatkozásokat, és azok hatását. Segíti az orvos munkáját és bizonyos – nem orvosi – feladatokat átvállal tőle" – mondta Szemerey doktor.
A beavatkozásokat megelőző bőrdiagnosztikának és az alapos előkészítésnek köszönhetően pontos, személyre szabott kezelési terv készíthető. A bőrterapeuta az előzetes állapotfelmérés eredménye alapján felkészíti a pácienseket az esetlegesen rájuk váró kezelésekre, műtétekre. Amennyiben szükséges, a beavatkozást követően további utókezeléseket javasol és végez annak érdekében, hogy a végeredménnyel a páciens maximálisan elégedett legyen. A bőrterapeuta munkája során folyamatosan kapcsolatban áll a kezelőorvossal.
Dr. Szemerey azt is elmondta, hogy ugyan lézeres kezeléseket, microdermabrasiót, vagy tartós szőrtelenítést plasztikai sebészetek mellett szépségszalonokban is végeznek, azonban a beavatkozásokhoz használt készülékek hatásfokában, így a kezelések hatékonyságában nagy különbségek vannak. A kozmetikákban például, a microdermabrasiót homokszemcsés lézerrel végezik, a plasztikai sebészeteken azonban, ugyanerre a kezelésre gyémántfejes készüléket használnak. Míg a homokszemcsés lézerrel 10 alkalomra is szükség lehet, hogy észrevehető változást tapasztaljunk bőrünkön, addig a gyémántfejjel már 5 alkalom utána is látványos eredményt érhetünk el.
„A bőrterapeuta tudja, és jogosult is használni a hatékonyabb, erősebb orvosi lézereket, ultrahangos, vagy villanófényes készülékeket. Pontosan tisztában van az eszközök működésével, a kezelések hatásával, és a velük elérhető eredménnyel. Így ha hozzá fordulunk segítségért, biztosak lehetünk a magas színvonalú ellátásban és a tökéletes végeredményben"- mondta Dr. Szemerey.
Magyarországon egyelőre nem indult még bőrterapeuta szakképzés, azonban több országban is mestervizsgához kötik a bőrterapeuta diploma megszerzését.