• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mire jó a 24 órás vérnyomásmérés?

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Vannak olyan tényezők, melyek a mért értékeket torzíthatják, ami nehezíti a megfelelő kezelés beállítását.

Manapság szinte nincs is olyan család, kinek otthonában ne lenne vérnyomásmérő készülék. Való igaz, remek szolgálatot tesz, hiszen kéznél van, így bármikor ellenőrizhetjük vele a vérnyomás értékeinket. Hátránya viszoint, hogy a napszaki ingadozást nem mutatja, pedig az igen fontos lenne a megfelelő kezelés felállítására. Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája a 24 órás vérnyomásmérő szerepéről beszélt.

Mikor van szükség 24 órás vérnyomásmérésre?
A 24 órás vérnyomásmérésre gyakran azért van szükség, hogy kizárjuk az úgynevezett fehérköpeny szindróma meglétét. Ekkor az orvosi rendelőben a beteg vérnyomása felszökik, így a szakember által mért adatok hamisak lesznek. De számos más esetben is indokolt lehet a 24 órás vérnyomásmérés. Hogy mikor?

Maszkírozott hipertónia: ebben az esetben a rendelőben mért vérnyomás normális, míg a 24 órás mérés nappali adatai magasabbak a megengedettnél. Veszélye, hogy nehezen ismerhető fel, ám a szív-és érrendszert folyamatosan károsítja.

Fehérköpeny szindróma: a stresszesebb betegeknél gyakran előfordul, hogy a szakember által mért egyszeri adatok lényegesen magasabbak lehetnek a 24 órás készülékkel mért nappali értékeknél. Ennek veszélye abban rejlik, hogy a szakember ilyenkor nem pontos adatok birtokában kell, hogy döntsön, ami túlkezeléshez vezethet.

Éjszakai magasvérnyomás: éjjel, normál esetben az ember vérnyomása alacsonyabb. Azoknál, akiknél az értékek nem mérséklődnek az éjszaka folyamán, sajnos nagyobb a valószínűsége a kardiovaszkuláris megbetegedések, vagy az ebből adódó halálesetek kialakulásának.

Terápia rezisztens magasvérnyomás: ekkor különböző hatásmechanizmusú összetevőkből álló 3 tagú gyógyszer-kombinációra sem normalizálódik a vérnyomás (az esetek egy részében a beteg ilyenkor is reagál a kezelésre, de nem kellő mértékben). Fontos, hogy ebben az esetben fennáll a másodlagos hipertónia gyanúja, így mögöttes betegségek keresése indokolt. Amennyiben nincs ilyen, remek szolgálatot tehet a 24 órás vérnyomásmérés, ami segít felállítani a megfelelő kezelést.

Terhességi magasvérnyomás: a kismamáknál gyakrabban figyelhető meg fehérköpeny szindróma, így esetükben a 24 órás vérnyomásmérés pontosabb adatokat adhat, így tudunk dönteni a továbbiakról - mondja dr. Kapocsi Judit.

Ingadozó vérnyomás: a magasvérnyomás mellett a 24 órás vérnyomásmérés az ingadozó értékeket is pontosan rögzíti, amit egyszeri vérnyomásméréssel bizony nem lehet kiszűrni.

Hogyan zajlik a vizsgálat?
A 24 órás vérnyomásmérő egy mandzsetta és egy ahhoz kötött kis szerkezet együttese. Előbbi a karra, utóbbi egy pánttal a vállra kerül, így nincs útban, nem zavarja a beteget a mozgásban. A szerkezet adott időnként felfújja a mandzsettát, és a készülék mért adatokat raktározza.

A vérnyomásmérő éjszakára is a betegen marad, majd másnap, a szakember leveszi az eszközt, és a tárolt adatokat kielemezve felállítja a diagnózist, és pontosabb, személyre szabott terápiát javasol.