A hideg idő beköszöntével egyre gyakrabban tapasztaljuk magunkon a megfázás kellemetlen tüneteit.
Időjárás változáskor előfordul, hogy meghűléssel reagál az emberek szervezete, de vajon csak a hűvösebb idő tehető felelőssé a megfázás és influenza kialakulásáért? A Wick Pharma GmbH 2014-ben készült globális kutatása szerint a megkérdezettek fele az időjárást teszi elsősorban felelőssé az ilyen jellegű megbetegedésekért, de magas arányban jeltölték meg a nyilvános helyeket, például a tömegközlekedési eszközöket is a betegség forrásaként.
Dr. Kovács Viktória fül-orr-gégész, audiológus főorvos elmondta: bár a nedves hideg és a hirtelen hőmérsékletváltozás valóban kedvez a tüsszögéssel, orrváladékozással járó légúti fertőzések kialakulásának, a járványok fellépésében fontos szerepe van a zsúfolt helyeknek.
- A felső légúti hurutok – melyek többségében vírusos eredetűek – szezonális megbetegedésnek tekinthetők abból a szempontból, hogy télen hamarabb megfázunk. A legyengült immunrendszer ugyanis nem nyújt kellő védelmet a vírusok ellen, és a hűvösebb hónapokban a szervezet védekezőképessége a napfény és a vitaminok hiányában eleve gyengébb. Az időjárás azonban csak részben felel a megfázásokért, a nedves hideg ugyanis kedvez a kórokozók túlélésnek és szaporodásának. Emellett zsúfolt helyeken alakul ki nagy valószínűséggel a cseppfertőzés, amely módon ezek a betegségek terjednek.
A tömegközlekedési eszközökön utazva, az ünnepek után a munkahelyi vagy iskolai közösségekbe visszatérve sokkal több emberrel találkozunk, akiknek átadhatjuk a fertőzést, illetve el is kaphatjuk tőlük. Ezért a nedves hideg időszakban különösen fontos, hogy odafigyeljünk a személyes higiéniára. Mindenkinek külön zsebkendő, külön törölköző használata javasolt és érdemes kerülni a zsúfolt helyeket különösen akkor, ha már megfáztunk" – tanácsolta a szakorvos.