• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Olcsó, régi szer segíthet leszokni a dohányzásról

Egészségmagazin Forrás: MTI

A Tabex tablettával kezelt személyek 8,4 százaléka egy év múlva sem gyújtott rá.

Világszerte milliók szeretnének leszokni a dohányzásról és a gyógyszergyárak hatalmas összegeket költenek kutatásra, hogy hatékony készítményt sikerüljön előállítani ennek érdekében, most azonban egy meggyőző vizsgálat igazolta, hogy már régóta létezik ilyen gyógyszer. A készítmény ráadásul a volt szocialista országok egy részében évtizedek óta kapható.

A cisztin a nikotin acetilkolin receptoraihoz részlegesen kötődő molekula és így alkalmas arra, hogy az erős dohányosnak megkönnyítse a leszokást a cigarettáról. A kelet-európai országokban ennek hatása a dohányzás gyakoriságán ugyan nem nagyon látszik, de a hatás régóta ismert.

Lengyel kutatók már közöltek tudományos adatokat a Tabex néven hazájukban bármelyik patikában kapható gyógyszerről, de megfelelő mennyiségű résztvevővel végzett tanulmány korábban még nem történt. Most Robert West angol kutató és munkatársai 740 erős dohányoson végeztek vizsgálatokat, amelynek eredményeit a világ egyik legfontosabb tudományos folyóirata, a New England Journal of Medicine közölte.

West professzor lengyelországi tanulmányába olyan férfiakat és nőket vontak be, akik naponta legalább 10 cigarettát szívtak évek óta. A Tabex tabletta hatékonyságát megkülönbözhetetlen külsejű placebo tablettáéval hasonlították össze, és egy év múlva is gondos vizsgálatokkal ellenőrizték, hogy a résztvevők valóban abbahagyták-e a dohányzást.

A Tabex tablettával kezelt személyeknek 8,4 százaléka maradt egy év múlva is cigarettamentes, míg a placebo tablettát szedőknek csak 2,4 százaléka volt képes megállni az évet dohányzás nélkül.
A hasonló célból előállított amerikai készítmény, a varenicline ugyan hatásosabbnak tűnt, mert a gyógyszerrel kezelt résztvevők 20 százaléka egy év után is megmaradt nemdohányosnak, a placebo tablettát szedő nyolc százalékhoz képest.

Az amerikai szerrel kapcsolatban viszont súlyos mellékhatásokat figyeltek meg: több lett a szívroham és pszichiátriai gondok jelentek meg. Ráadásul az amerikai gyógyszer igen drága: egy havi tabletta több száz dollárba kerül, míg a Tabexért az amerikai számítás szerint legfeljebb 15 dollárt kell havonta kifizetni.