• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Rákkeltő lehet a mellimplantátum

Egészségmagazin Forrás: MTI

Franciaországban 30 ezer nőt szólíthatnak fel a PIP szilikon implantátum eltávolítására.

"Jelenleg folyik a mellimplantátumok vizsgálata a rákos megbetegedések kockázata szempontjából" - mondta kedden Valérie Pécresse kormányszóvivő, költségvetési miniszter. "A kormány a hét végéig jelenti be, hogy javasolja e a francia nőknek a hibás mellbetétek eltávolítását" - tette hozzá a miniszter az LCI televízióban.

Az 1991-ben alapított Poly Implant Prothese (PIP) francia cég egy időben az ágazat harmadik legnagyobb cége volt, évente 100 ezer szilikon mellbetétet szállított, 80 százalékukat Spanyolországba, illetve Nagy-Britanniába. Franciaországban jelenleg 30 ezer nő viseli a terméküket.

A problémát az okozza, hogy a PIP a gyanú szerint rossz minőségű szilikongélt használt a mellbetétekhez. A gél, amely tízszer olcsóbb, mint az egészségügyi előírásoknak megfelelő anyag, megnöveli az implantátum borításában a szakadás kockázatát, ennek következtében a környező szövetek gyulladását és a szilikon szivárgását.

Az egészségügyi minisztérium szerint egyelőre a PIP-implantátumok és a rák közötti ok-okozati viszony nem bizonyított, azonban nyolc rákos megbetegedést jelentettek olyan nők esetében, akik ezt a márkájú mellbetétet viselték. A megbetegedések között a limfóma egy ritka formáját, egy mandularákot, egy leukémiát és öt mellrákot találtak.
A hatóságok kérésére a Nemzeti Rákellenes Intézet (INCA) onkológusokból, hematológusokból és sebészekből álló szakértői csoportot hozott létre, amelytől péntekre várnak szakvéleményét. A tárca közölte, hogy a csoport javaslatának megfelelően jár el: ha nem találtak további kockázatot, tudomásul veszik, ha pedig azt javasolják, hogy óvatosságból jobb eltávolítani a betéteket, ennek megfelelően járnak el.

A Libération című francia napilap úgy tudja, az egészségügyi hatóságok már döntöttek az elővigyázatosságból való eltávolításról, ami példa nélkül álló lenne a modern plasztikai sebészet történetében. A kormányszóvivő szerint ha sürgős közegészségügyi intézkedésről van szó, az eltávolítás költségeit a társadalombiztosítás állja.

Franciaországban eddig 2172 esetben tettek panaszt a dél-franciaországi székhelyű PIP ellen, amely a 2000-es évek közepén a megerősödő konkurencia és az eladásai csökkenése miatt a gyanú szerint csökkenteni akarta a gél beszerzési árát. A rendőrség akkor "nem szándékos testi sértés és emberölés" gyanújával indított vizsgálatot. A 2010 márciusában bírósági csődeljárás alá helyezett vállalat ellen külföldről eddig nem nyújtottak be panaszt.

Az első botrány 2010-ben tört ki, amikor felfedezték a csalást, és az illetékes egészségügyi hivatal betiltotta ezeknek az implantátumoknak a használatát, és vizsgálatot ajánlott a betétet viselő nők számára. A második riadalom akkor kezdődött, amikor egy PIP-implantátumot viselő 53 éves nő novemberben egy igen ritka daganatos betegség, a primitív mell limfóma áldozata lett.

Magyar vonatkozások a Weborvoson