• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

''A közös értékeken alapuló munka sikerében bízom''

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Pro

A GYEMSZI főigazgatója szerint a kórházigazgatók felkészültek, konstruktívak.

Rugalmas és hatékony szervezetet, a feladat végrehajtására összpontosító munkakultúra meghonosodását szeretné elérni dr. Török Krisztina főigazgató az általa irányított Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézetnél (GYEMSZI), derül ki  a Kórház című szaklaban megjelent év végi értékelő beszélgetésben:

Hogyan értékeli 2011-et? Milyen gondok adódtak a háttérszervezetek integrációjával, sikerült-e és hogyan tudtak ezeken úrrá lenni?

– Fiatal szervezet vagyunk, az integráció óta hét hónap telt el. Ezen időszak alatt egységesítettük a humánpolitikánkat, a jogi és gazdasági tevékenységeket, az informatikai rendszereket. Nagy falat az eltérő szervezeti kultúrák összeillesztése. A GYEMSZI életében most előtérben vannak a struktúraváltással összefüggő új feladatok, de említsük meg a hagyományosnak mondható területeket is: az egészségügyi szakképzés rendszere is megújul, ennek részletein most dolgoznak a kollégák. A GYEMSZI–OGYI az Európai Unió egyik tekintélyes és megbízható hatóságaként nem csupán gyógyszer-engedélyező és -ellenőrző funkciót tölt be, hanem ügyfélbarát szolgáltató tevékenységével az orvoslás és gyógyszerészet folyamatos fejlődésének aktív szereplője is. Vezetői kihívásnak tartom, hogy egy rugalmas, hatékony, szinergián és teammunkán alapuló, a feladat végrehajtására összpontosító munkakultúra honosodjon meg, igazi humánerőforrás-koncentráció költséghatékonysággal.

Az egészségügyi rendszer újraszervezésékor hogyan fogadják az intézmények vezetői a GYEMSZI-t, munkatársaikat, képesek-e ebben rendszerben együttmunkálkodni?

– A Semmelweis Terv gyakorlati megvalósulásának során az intézet operatív feladatokat is ellát a módszertani feladatokon túl. Az állami centralizációval a Nemzeti Erőforrás Minisztérium tulajdonába kerülő – első lépésként a megyei kórházak, majd 2013-tól a városi kórházak és a szakellátó intézetek is – intézményfelügyeleti operatív feladatai tartoznak a GYEMSZI felelősségébe. Az intézmények átadás-átvételével kapcsolatos előkészítő munkát szintén mi végezzük. Jelenleg több szálon fut az előkészítő munka: december közepéig zajlanak a megbeszélések a kórházak vezetőivel. A tárgyalások légköre pozitív, nyugodtan mondhatom, az intézetvezetők felkészülten érkeznek, kifejezetten konstruktív a légkör.

Hogyan határozná meg a szerepüket: hatóság, módszertani segítő? Hogyan jellemezné magukat: határozott, következetes vagy éppen megengedő?

– Intézményfenntartói szerepünk integratív: jelenleg az átadás-átvétel folyamata alatt van olyan terület, ahol jóváhagyói szerepünk van, például az intézményi SZMSZ, Kollektív Szerződés, Közbeszerzési Szabályzat és Terv, kötelezettségvállalás, az ingó-, illetve ingatlanvagyon megterhelése, elidegenítése, az adósság átütemezése, hogy csak néhányat említsek. Van olyan terület, ahol csak tájékoztatást kérünk, például a bruttó 5 millió forint egyedi értéket meghaladó kötelezettségvállalásokról, az OEP-pel megkötött finanszírozási szerződések módosításáról. 2012. január elsejétől az alánk tartozó intézményekre vonatkozóan pedig egy velük egyeztetve kidolgozandó, kontrolling-monitoring intézményfelügyeleti rendszert vezetünk be, amely minimum két lépcsőben tud megvalósulni. Működésünket törvényi, jogszabályi keretek szabják meg, de emberséggel, empátiával, toleranciával lehet csak egészséges együttműködést kialakítani. Amikor kell, akkor határozottan és következetesen fogunk fellépni a nekünk megszabott határok között. A kölcsönös megbecsülésen és közös értékeken alapuló munka sikerében bízom.

Fotó: Horváth Péter Gyula

A teljes interjú a Weborvos Pro portálon olvasható.