• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A házi gyermekorvosok is csatlakoznak az 1001-ekhez

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

Az életpálya modell az elöregedéssel, az utánpótlás hiányával küzdő házi gyermekorvoslás szempontjából kiemelt jelentőségű.

"Egyesületünk több mint 1500 házi gyermekorvos képviseletében csatlakozik az „1001 orvos hálapénz nélkül" elnevezésű Facebook-csoport kezdeményezéséhez. Kívánatosnak tartjuk a hazai egészségügy finanszírozásának és rendszerének olyan átalakítását, amely elősegíti a hálapénz – általunk is károsnak ítélt – jelenségének felszámolását" - tudatta a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének a hálapénzről szóló állásfoglalása.

"A betegek részéről a hálapénz adása annak a közvélekedésnek a tudomásul vétele, hogy ezzel magasabb színvonalú ellátást „vásárolnak meg" a finanszírozás és a rendszer hiányosságai miatt korlátokkal küszködő ellátás helyett. Egyben pedig hozzájárulnak az egészségügy dolgozóinak méltánytalanul alacsony fizetésének kiegészítéséhez.

A hálapénz ezzel szemben – álláspontunk szerint – nemcsak egy mindkét fél számára megalázó helyzetet teremtő jelenség, de egyben a feketejövedelem „intézményesítése" is. Amíg a társadalom tehetősebb tagjai a hálapénz fejében hozzájuthatnak mások számára kevésbé elérhető színvonalú egészségügyi ellátáshoz, addig nem várható egységes, össztársadalmi fellépés az egészségügy rendszerének fejlesztése érdekében. Ebből következik, hogy a hálapénz rendszere akadálya a mindannyiunk számára oly fontos ágazat fejlesztésének.

Lényegesnek tartjuk a közfinanszírozott szolgáltatások körének egyértelmű, a jelenleginél pontosabb meghatározását. A közfinanszírozott intézményekben is lehetővé kell tenni emelt szintű szolgáltatási csomag kidolgozását és az ezen körbe tartozó tevékenységek plusz térítés ellenében történő igénybevételét.

Közérdeknek kell tekinteni, hogy az orvosok mindenkori jövedelme arányos legyen a munka társadalmi hasznosságával. A paraszolvencia megszűnése csak az egészségügyi személyzet jelenlegi jövedelmének jelentős és gyors, az uniós normákat, jövedelmi arányokat közelítő növelése mellett remélhető. Ennek eszköze az egészségügyben dolgozók életpálya- modelljének kialakítása, aminek elmaradása tovább fokozza az orvosok és egészségügyi dolgozók elvándorlását. A helyzet rendezése nem tűr további késlekedést. A szakma elöregedésének, az utánpótlás hiányának súlyos problémájával küzdő házi gyermekorvoslás szempontjából a kérdésnek kiemelt jelentősége van" - áll az állásfoglalást tartalmazó közleményben.