• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A rezidens nem parazita, csak boldogulni akar

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

A meglévő erőforrások, szakmai elképzelések elegendőek-e itthon tartásukhoz?

Az egészségügyi ellátórendszerből több mint 3000 orvos hiányzik, lassan minden szakma hiányszakmává válik, hangzott el többek között az egészségügyi bizottság mai ülésén, ahol témaszűkítés után (eredetileg ugyanis a napirenden a teljes egészségügyi humánerőforrás helyzete szerepelt) „csak" a rezidensek ügye került terítékre. A legszókimondóbb és legaktívabb orvosi érdekvédelmi szervezet által képviselt fiatal orvosok minden jel szerint „megértek egy misét" - néhány ígérettel. Az időnként érzékenyítő tréningnek ható ülésen (képzeljék a válsággal küszködő kormány helyébe magukat a rezidensek) Szócska Miklós államtitkár vázolta ugyanis a tárca elképzeléseit a rezidensek helyzetének rendezésével kapcsolatban.

„Nem akarunk elfutni a problémák elől" – szögezte le Szócska Miklós rögtön az elején, jelezve, hogy jó a szövetséggel a munkakapcsolatuk, sokat tudnak a rezidensek gondjairól, ismerik bérigényüket. Ez utóbbi, kissé „szégyenlősen" kezelt, de mégis a dolgok alfájának és omegájának számító kérdésben ezúttal sem „virította a lovét", ám igyekezett más, közérzetjavítónak szánt intézkedési tervet vázolni, amelytől a fiatal orvosok nagyobb mértékű itthon marasztalását remélik.

Két héten belül áttekintik a képzés, szakképzés rendszerét, amelyhez támogatást rendelnek uniós forrásokból. Vizsgálni fogják a rezidensek szakmai lehetőségeit, megélhetési körülményeiket is az elkövetkezőkben, minden ilyen témakört széles egyeztetés során elemeznek, s ezután dolgozzák ki az intézkedéseket.

Miután a rezidensek mást élnek meg az iskolában és más körülményekkel találkoznak a valóságban, ezért a megtartó szakmai környezet kialakítását nélkülözhetetlennek tartja az államtitkár. Úgy vélte, minden lehetőséget "beleraktak" a most elkészült szabályozás keretrendszerébe, mert szeretnének itthon tartani minden fiatal orvost. Némi türelemre és együttműködésre számít azonban a tárca részükről, mert „soktényezős" a tennivaló ügyükben.

Szerepel ebben a szabályozásban, hogy az állam elismeri a képzéssel kapcsolatos dologi kiadásokat a költségvetés lehetőségeinek függvényében, utólagos fizetéssel 2012-től. Jelenleg százezer forint támogatást terveznek egy hallgató éves kiadásaihoz való hozzájárulásként, például albérletre, utazásra.

Érdekeltté teszik szerződéssel, fizetéssel a tutorokat és mentorokat a fiatal orvosok gyakorlati képzésében (ez eddig esetleges volt az államtitkár szerint), és továbbra is biztosítják a hiányszakmákat választók bérének kiegészítését ötvenszázalékos pótlékkal. Ma egy rezidens bruttó 129 ezer forintot keres, kézhez 94 ezer forintot kap. (Mint kiderült, van, ahol kevesebbet, ugyanis az egykulcsos szja miatti bérveszteséget nem kompenzálták mindenkinek.) A munkáltatókra immár nem panaszkodnak a bérpótlék miatt a rezidensek, a kórházak lehívják az ötvenszázalékos pótlékot, derült ki Papp Magor, a rezidensszövetség elnökének szavaiból.

A kérdésekre válaszolva cáfolta az elnök azokat a feltételezéseket, miszerint bármilyen politikai háttere lenne annak, hogy éppen most csúcsosodott ki elégedetlenségi akciójuk a Fidesz kormányzásának második évében. Arra hívta fel a figyelmet, hogy nem akarják ölbe tett kézzel nézni az egyre nagyobb méreteket öltő kivándorlást, s nemcsak a rezidensek érdekeit képviselik a magasabb bérekért vívott harcukban, hanem a gyakorló orvosokét is, miközben tisztában vannak az ország nehéz gazdasági helyzetével is.

Iván László (Fidesz) professzor a végszóban arra hívta fel a figyelmet, hogy meg kell teremteni itthon a szükséges feltételeket, és nem pedig a fiatalokat kell parazitának tekinteni azért, mert boldogulni akarnak.