Kötelező jelleggel mindenki megkapja a jogos és régen várt emelést - ígérték az ünnepen.
Jogszabályban kívánja garantálni az Emberi Erőforrások Minisztériuma, hogy a védőnők megkapják béremelésüket - mondta Lengyel Györgyi, a minisztérium közigazgatási államtitkára csütörtökön, a védőnők napja alkalmából rendezett ünnepségen Budapesten. Szomorúnak nevezte, hogy a tavalyi 14 százalékos béremelést a védőnők többsége nem kapta meg, mert az önkormányzatok többsége nem fizette ki nekik az emelés összegét. "A törvényalkotással így kötelező jelleggel mindenki megkapja a jogos és régen várt emelést" - hangsúlyozta Lengyel Györgyi.
Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár beszédében szintén arról szólt: előkészítették a jogi lépéseket, hogy a védőnőkhöz eljusson a megfelelő finanszírozás. "Azon leszünk, hogy megfelelően motiváljuk őket" - mondta. Az alapellátás korszerűsítésében már látszanak a körvonalak, próbálják a szakemberek - háziorvosok, védőnők - együttműködési modelljét megalkotni - mondta.
Szócska Miklós beszélt arról is, hogy az ötezernél kevesebb lakosú településeken a védőnő által végzett méhnyakszűrésekről és a háziorvosok beutalásai alapján elvégzett vastagbélrákszűrésekről érkezett visszajelzések jók, a szűréseket mindenképpen folytatják. Hozzátette: előbbi szűrőprogram beépül majd az alapképzésbe. (A nyilatkozatot itt megtekintheti)
Bábiné Szottfried Gabriella miniszteri biztos az ünnepségen elmondta, a védőnők munkáját informatikai eszközökkel kívánják segíteni, könnyíteni. Ilyenek lesznek az úgynevezett táblagépek, amelyeken a védőnők elektronikus úton fogják feldolgozni az általuk felvett adatokat, ezeket azután látja a házi gyermekorvos, vagy a szülész-nőgyógyász is.
A miniszteri biztos beszámolt arról is, évek óta azon dolgozik, hogy a védőnői hálózat is elismerten hungarikum legyen, továbbá azt szeretnék elérni, hogy a nemzeti védőnői szolgálat vegye át az önkormányzatok helyett a munkáltató szerepét.
Molnár Mária Judit, a Semmelweis Egyetem tudományos rektorhelyettese köszöntőjében a védőnői hálózatnak a megelőzésben betöltött szerepét emelte ki. Mint mondta, sok múlik a védőnőkön a betegségek időbeni felismerésében, vagy akkor, amikor a népegészségügyi szűrőprogramokat ajánlják a családoknak.
Szócska Miklós az ünnepségen miniszteri és jubileumi okleveleket adott az 50, 60, 65, 70 éve végzett védőnőknek, és átnyújtotta az év védőnője díjakat.
Az idei díjazottak:
Kistelepülés kategória: BÉRCES NÓRA területi védőnő, Madocsa község
Kisváros kategória: FARKAS HAJNALKA területi védőnő Törökbálint
Nagyváros kategória: NIDA ANIKÓ területi védőnő Székesfehérvár
Nida Anikó, Bérces Nóra és Farkas Hajnalka az oklevéllel.
MTI fotók: Soós Lajos
Védőnői tanácsadói közösség kategória nyertese: PINTÉR ZSÓKA, TÓTH ORSOLYA, KÖRMENDI EDIT, KÚTHYNÉ SÓTI MÁRIA, DOBOS ZSUZSA, Dr. TEMESINÉ ESTERMANN ANDREA, KOMJÁTINÉ KOCSIS EDINA, TAKÁCS-PAPP NÓRA Pomáz város
Dobos Zsuzsa, Kúthyné Sóti Mária, Körmendi Edit, Pintér Zsóka, Komjátiné Kocsis Edina és Tóth Orsolya (b-j), a pomázi védőnői közösség tagjai az oklevéllel.
A védőnők napját 2008. június 13-án tartották meg először a védőnői szakmai kollégium kezdeményezésére. A védőnői szakmai kollégium, az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal, a Magyar Védőnők Egyesülete, valamint az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara védőnői tagozata annak emlékére tartja a védőnők napját, hogy 1915. június 13-án alakult meg Budapesten az Országos Stefánia Szövetség Bárczy István polgármester és Madzsar József orvos, szociálpolitikus kezdeményezésére. A védőnői tevékenység hungarikum is, mivel ilyen jellegű szolgálat Európában csak Magyarországon létezik.