• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Cigiadóból fizetnék a leszoktató terápiát

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

Elégtelen OEP-finanszírozás akadályozza a dohányosok leszokását az orvosok szerint.

Jóllehet, országszerte több száz szakember végezte el a korszerű leszokást támogató tanfolyamokat, az elégtelen OEP-finanszírozás és szabályozás miatt a dohányosok mégsem juthatnak hozzá a leszokást segítő hatékony orvosi segítséghez. Mindez a mellett történik így, hogy ma már hatékony módszerek és gyógyszerek állnak az orvosok rendelkezésére, amelyekkel sokszorosára lehet növelni a sikeres leszokások arányát  - fejtette ki Dr. Mucsi János tüdőgyógyász, a Szövetség a Dohányzás Visszaszorításáért elnöke a Dohányzásmentes Világnap kapcsán.

Véleménye szerint az OEP megszégyenítően alacsony, a jelképesnél is sokkal kisebb díjat fizet(ne) a szolgáltatóknak a leszokást támogató tevékenységért. Mivel az OEP nem biztosít erre a célra külön óraszámot és plusz finanszírozási keretet az egészségügyi szolgáltatók számára, azok így ellenérdekeltté válnak a leszokást támogató orvosi rendelések beindításában és működtetésében.

Pedig a dohányzásról való leszokás orvosi támogatása a legnagyobb megtakarítással kecsegtető orvosi beavatkozás. Minden harmadik-második beteg (függő dohányos) meggyógyul egy 3-6 hónapos kezelés hatására, a kivizsgáláshoz és a kezeléshez nincs szükség drága műszeres beavatkozásokra.

A Szövetség ezért Felhívja az OEP és az egészségügyi kormányzat illetékeseinek a figyelmét arra, hogy mielőbb hozzák meg a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a leszokni akaró dohányosok hozzájuthassanak a gyógyulásukhoz szükséges orvosi segítséghez, illetve hatékony gyógyszerekhez.

A Szövetség a Dohányzás Visszaszorításáért egy 1%-os termékdíj bevezetését, vagy a dohánytermékek adójának ilyen mértékű emelését javasolja minden dohánytermékre, amely megfizetésével a dohányosok saját maguk fizetnék meg a leszokásuk orvosi költségeit.

A dohányosok függősége betegség, mégpedig az egyik legnagyobb halálozással járó betegség, hiszen ha nem gyógyul meg (azaz nem szokik le), akkor a betegek harmada-fele belehal a betegség szövődményeibe (szívinfarktus, agyvérzés, tüdőrák, COPD stb.)

A dohányzás a világon az első számú megelőzhető halálok. 2011-ben több mint 5 millió ember fog meghalni dohányzással összefüggő szívrohamban, agyi érkatasztrófában, rákban, tüdőbetegségben vagy más betegségekben. Mindez nem tartalmazza azt a mintegy 600.000 embert - több mint egynegyedük gyermek – akik passzív dohányzás miatt fognak meghalni. A globális dohányjárványból adódó éves halálozási veszteség 2030-ra elérheti a 8 milliót. A dohányzás, amely 100 millió ember halálát okozta a XX. században, 1 milliárd embert képes megölni a XXI. században.

Az Országgyűlés által egy hónappal ezelőtt módosított nemdohányzók védelméről szóló törvény értelmében 2012-től füstmentesek lesznek a zárt közterületek, vendéglátóhelyek, a tömegközlekedési eszközök és azok megállói, várótermei is. A cigarettásdobozokon nálunk is megjelennek a nagyméretű képes figyelmeztetések. A nemdohányzók védelme mellett a kormányzati intézkedések kimondott célja a dohányzás visszaszorítása, hiszen a dohányzás a megbetegedések egyik vezető oka, amely évente mintegy 30.000 ember életét oltja ki hazánkban. Az intézkedések hatására várhatóan még több dohányos próbálkozik meg a leszokással - áll a közleményben.