MSZP: az Alkotmánybíróság elé kerülhet a rokkantnyugdíjak ügye.
Korózs Lajos, az MSZP elnökségi tagja szerint hamarosan az Alkotmánybíróság elé kerülhet a rokkantnyugdíjak felülvizsgálatának szabályozása - az ellenzéki politikus erről csütörtökön beszélt újságíróknak. Korózs Lajos a rokkantnyugdíjak, a nyugdíjigazgatási rendszer és bírák nyugdíjazásának témájában rendezett sajtóbeszélgetésen emlékeztetett arra, hogy még februárban az MSZP levélben kérte Szabó Mátét, az alapvető jogok országgyűlési biztosát, hogy kérjen az Alkotmánybíróságnál utólagos normakontrollt a rokkantnyugdíjak felülvizsgálatáról szóló jogszabályokról.
Korózs Lajos levelében a különösen védett társadalmi csoportok jogsérelmére hivatkozott és egyebek mellett kiemelte, az európai uniós normákban is lefektetett tisztességes eljáráshoz való jogot sérti, hogy a saját felülvizsgálatukat március végéig nem kérő rokkantnyugdíjasok májustól elvesztik járandóságukat. Emellett a jogbiztonságot és a szerzett jogokat sértőnek tartja, hogy a kormány felülvizsgálatával szakorvosi vizsgálattal és jogerős határozattal megállapított rokkantnyugdíjakat kíván módosítani.
A szocialista politikus azt mondta: az ombudsmani hivataltól azt a nem hivatalos tájékoztatást kapta, hogy Szabó Máté akceptálta a beadványt és egyesítette többek között a Mozgássérültek Országos Egyesületének keresetével, valamint más egyéni beadványokkal is, és "nagy valószínűséggel" jövő héten Alkotmánybírósághoz fordul az ügyben.
Korózs Lajos ugyanakkor azt is jelezte: nem lepődne meg, ha sokan nem várnák meg az Alkotmánybíróság döntését és "százával, ezrével" nyújtanának be egyéni kereseteket a magyar kormány ellen a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságánál a szolgálati nyugdíj ügyéhez hasonlóan, amelyben több mint 8000 beadvány születetett.
Az ellenzéki képviselő azt mondta: ő maga bízik az Alkotmánybíróságban, de ha a testület június közepéig nem hoz döntést ebben az ügyben, akkor ő is arra fog bíztatni minden magánszemélyt, hogy egyéni beadvánnyal éljen az Emberi Jogok Európai Bíróságánál. Hozzátette: az MSZP jogsegélyszolgálata minden jogi és szakmai segítséget megad majd ehhez. A volt szociális államtitkár Magyarország egyik legsúlyosabb problémájának nevezte a rokkantnyugdíjak rendszerének átalakítását, szerinte sokan nem érzékelik, hogy a "legsúlyosabb katasztrófa felé megyünk". Tízezres, ha nem százezres nagyságrendben maradnak emberek ellátás nélkül - fogalmazott.