• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ismét Éger István az orvosi kamara elnöke

Egészségpolitika Forrás: MTI

A Magyar Orvosi Kamara közgyűlésén a küldöttek hetven százaléka szavazott Éger Istvánra.

Éger Istvánt választották a köztestület országos vezetőjévé szombaton a Magyar Orvosi Kamara (MOK) tisztújító küldöttgyűlésén. A régi-új elnök a szavazás után sajtótájékoztatón elmondta: három jelölt indult a pozícióért, rá a jelen lévő küldöttek hetven százaléka szavazott.

Annak kapcsán, hogy a héten a Nemzeti Erőforrás Minisztérium arra kötelezte MOK-ot, hogy még ne zárják le a jelöltlistát, azt mondta: a MOK-ot felügyelő tárca és annak vezetője nagyon nehéz helyzetbe hozta a kamarát. Kiemelte: törvénysértésre még a miniszter sem kötelezheti őket. Márpedig - mint mondta - a törvény egyértelműen fogalmaz: a küldöttgyűlést és a tisztújítást meg kellett tartani. Ugyanakkor a felügyeletet ellátó tárca semmiféle segítséget nem nyújtott ahhoz, hogy ha van tisztázandó ügy, azt idejében lezárják - tette hozzá.

Éger István 2003 óta tölti be a köztestület elnöki pozícióját. A kötelező kamarai tagság visszaállításáról szóló törvény úgy rendelkezett, hogy a törvény hatálybalépésétől a tisztviselők két ciklusra újraválaszthatók, így jelölhették ismét Éger Istvánt.

Mint kifejtette, az általa az elmúlt nyolc évben képviselt program alapján folytatja munkáját. Kiemelte: az etikai rendszer átvétele kapcsán óriási teher hárul rájuk, de leszögezte: a január elsejével életbe lépő alapszabály és kódex mentén "emberbarátabb, orvosbarátabb, betegbarátabb" és igazán etikus ítélkezési rendszert szeretnének üzemeltetni.

Emellett a folyamatban lévő érdekérvényesítő akciókat - ilyen a rezidenseknek az elsősorban a jobb megélhetésért indított felmondóleveles mozgalma - a jövőben is támogatni fogják.

Kitért arra, hogy kedden szakmai tárgyalást kezdett a nagyobb kormánypárttal is. A jövő héten részletes, írásos anyagokat visz Lázár Jánosnak, a Fidesz frakcióvezetőjének azt remélve, hogy a jövő év elejére eredményre vezetnek törekvéseik.

Éger István kiemelte, hogy a jövőben a szakorvosképzés és az orvostovábbképzés minősítése és ellenőrzése is a MOK-ra hárul majd. Ezen a téren is megkezdték a munkát, ennek eredményeképpen a MOK hamarosan megállapodást köt a négy magyarországi orvosi egyetemmel is.

A sajtótájékoztatón Éger István arra a HírTV által bemutatott felvételre is reagált, amelyen az látszik, hogy a kamara alapszabályának megszavazásakor valaki egy helyett három szavazógéppel szavaz. Éger István felvetette, hogy miért éppen csütörtökön - a gyűlésük előtt néhány nappal - került elő ez a felvétel, továbbá a készítője miért nem tett panaszt, illetve feljelentést az ügyben.

Leszögezte: a szombati szavazáson mindenki csak egy szavazógépet kapott, továbbá az egész gyűlésről felvétel készült. A MOK szombati országos küldöttgyűlésének határozatképességéhez 175 küldött jelenlétére volt szükség, a szavazáson mintegy 240-en vettek részt.

Az MTI a zárt ülésen részt vevőktől úgy értesült, a gyűlésen végig feszült volt a hangulat, sokáig kérdéses volt, hogy lesz-e egyáltalán elnökválasztás. A héten nyilvánosságra került, a MOK újjászerveződésének és tisztújításának szabályosságát vitató hírek, valamint a minisztérium álláspontja miatt többen a szavazás elhalasztását is kérték. Ezt viszont a többség végül elutasította.

Az egészségügyi államtitkárság reagálása 

A Népszabadság szerint a tisztújítás után több küldött is biztosra vette az óvást.