• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kényszernyugdíj: kérelem formanyomtatványon

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

A 40 éves szolgálati idő után nyugdíjazott, de nem nyugdíjas korú nőkre nem vonatkozik a határozat.

A sok bizonytalanság, ellentmondó információ után az intézmények vezetői a kényszernyugdíjról szóló jogszabály végrehajtásához a GYEMSZI főigazgatójától kaptak nemrégiben levelet. Ennek szellemében – ahogy Szócska Miklós múlt csütörtökön bejelentette – január 25-ig minden érintett dolgozót tájékoztatniuk kell a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény változásáról.

Mint ismeretes, ez kimondja, hogy öregségi nyugdíjat nem lehet fizetni a közszolgálati (közalkalmazotti) jogviszonyban dolgozóknak (Magyar Közlöny 178. szám „A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény módosítása"), valamint a közszférában alkalmazandó nyugdíjpolitikai elvekről, amelyeket a kormány 2012. december 30-án életbe lépett 1700/2012. határozata rögzít. Szintén ezen határnapig kell az érintett dolgozókat a továbbfoglalkoztatási kérelem benyújtásáról is tájékoztatniuk.

A jogszabály csak azokat érinti, akik betöltötték az öregségi nyugdíjkorhatárt, és az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges legalább húsz év szolgálati idővel rendelkeznek. Nem kell alkalmazni a kormányhatározatot azokra a női munkavállalókra, akik negyven év jogosultsági időt követően mentek nyugdíjba, nyugdíjat kapnak, ám még nem töltötték be a rájuk vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárt, illetve azokra, akik résznyugdíjat kapnak. (Vélhetőleg ugyanez vonatkozhat azokra az ágazati dolgozókra, akik az egészségre veszélyes mnkakörökben dolgozva a korábbi nyugdíjszabályok alapján mehettek korengedményes nyugdíjba, de az öregségi nyugdíjkoratárt máig még nem érték el.)

A főigazgatói levél külön hangsúlyozza, hogy ahol szükséges, a biztonságos ellátás érdekében az intézmények vezetői ösztönözzék az érintett munkatársakat a továbbfoglalkoztatási kérelem benyújtására.

A kérelmekhez megfelelő formanyomtatványt kapnak az intézmények. Az érintett dolgozók által aláírt dokumentumhoz csatolni kell a szükséges szolgálati idő megállapításáról szóló, a nyugdíjbiztosító által kiállított határozatot, vagy a nyugdíj megállapításáról kiadott hatósági bizonyítványt. Ha nincsen meg egyik szükséges irat sem, akkor is benyújtható a kérelem, vagyis a továbbfoglalkoztatási eljárást ez nem akadályozza, de a későbbiekben pótolni kell valamelyik a hiányzó dokumentumot.

A továbbfoglalkoztatás elősegítése érdekében a kérelmeket együttesen, egy előterjesztésben kívánja az EMMI eljuttatni a miniszterelnökséget vezető államtitkárnak a kormány véleményének „beszerzéséhez". Az intézmények által összegyűjtött kérelmek további adminisztrációs munkáját a GYEMSZI végzi.

A kormány támogató véleménye alapján a kormányhatározat 1.9. pontja szerint lehetőség van „a költségvetési szerv különösen fontos érdeke" miatt szerződéskötésre az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött dolgozóval.

Ha a továbbfoglalkoztatást az érintett dolgozó nem kezdeményezi, vagy a munkáltatója nem javasolja, akkor felmentéssel megszűnik a közalkalmazotti jogviszony. Ebben az esetben nem veszik el automatikusan a státusz, ugyanis a munkáltató az erre a célra készített kérelemben jelezheti az igényt a kormány felé.

Még mindig nincs tisztázva azonban, milyen módon küszöbölik ki a továbbfoglalkoztatott dolgozók esetében a kieső nyugdíjat. Az államtitkárságnál folyik az ehhez szükséges jogszabály kidolgozása, s ígéretek szerint ennek egyeztetésére is sort kerítenek január végén, február elején.

Az államtitkárság felmérése szerint az EMMI irányítása alá tartozó intézményeknél az érintettek száma 3036 (1140 orvos, 884 szakdolgozó), de összesen 6481 dolgozót érintenek a változások (ilyenek a költségvetési szerveknél közreműködőként dolgozók, ide kerülnek majd a rendelőintézetek államosítása miatt érintetté váló dolgozók, illetve a 2013-ban öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött dolgozók).

Nem érinti az intézkedés az egyetemi oktatókat, az ellátórendszerbe nem egyéni vállalkozóként, hanem gazdasági társaságokon keresztül bedolgozókat és az önkormányzati tulajdonú betegellátó intézeteknél foglalkoztatottakat.

Beneda Attila videóüzenete a kórházvezetőkhöz