• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Rettegetett betegségtől véd az ingyenoltás

Egészségpolitika Forrás: MTI

Az oltással kapcsolatos nyilatkozatokat szeptember 15-ig kell visszaküldeniük a szülőknek.

Egy rendkívül súlyos és rettegett megbetegedés, az egyik leggyakoribb nőgyógyászati daganatos megbetegedés és halálok előzhető meg a hetedik osztályos lányok ingyenes HPV elleni védőoltással - mondta Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár szerdai sajtótájékoztatóján Budapesten. Az államtitkár kiemelte: ez egy olyan lehetőség a szülőknek, amellyel élni kell, hiszen a gyermekeik életét menthetik meg. 45 ezer lányt érint az oltás lehetősége, a program 1,2 milliárd forintba kerül.

Úgy látja, a védőoltással és a komplex szűrőprogrammal - amennyiben ebben a pedagógusok és a szülők is partnerek - a következő évtizedekben leküzdhetik ezt a megbetegedést Magyarországon. A cél az, hogy minden érintett lány megkapja az oltást, és rendelkezésre is áll az ehhez szükséges oltóanyag-mennyiség - mondta. Évente 1450-1500 új méhnyakrákos megbetegedést diagnosztizálnak, és évente mintegy 400 nő hal meg ennek következtében.


Paller Judit megbízott országos tisztifőorvos és Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár. MTI Fotó: Beliczay László

Paller Judit megbízott országos tisztifőorvos az eseményen elmondta: a méhnyakrák a 15 és 45 év közötti nők között az elsőszámú halálozási ok Magyarországon. Mivel alapvetően pozitív a hozzáállás a védőoltásokhoz, ezért remélhetőleg sokan veszik igénybe ezt az ingyenes védőoltást is - vélekedett.

Kifejtette: Magyarországon eddig még nem volt ilyen oltási metodika, hiszen ezúttal egy kötelezően felajánlandó oltásról van szó, amelynek kampányában elsősorban az iskolák felé irányul a figyelem. A tanév elején a pedagógusok osztják szét az oltással kapcsolatos nyilatkozatokat, amelyeket szeptember 15-ig kell visszaküldeni. Ezt követően, vagyis az első félév elején kaphatják meg a lányok az első oltást, majd fél évvel később a másodikat - magyarázta.
Paller Judit hangsúlyozta: az iskolai egészségügyi szolgálatok készen állnak a feladatra, és kellő tájékoztatást is tudnak nyújtani az oltásról.

Azt is hangoztatta, hogy a méhnyakrák ellen az oltás és a szűrések együttesen hatásosak igazán. Az oltásnak alapvetően nincs felső korhatára, bárkinek ajánlott - mondta.

Az oltásról Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat a www.antsz.hu/hpv oldalon is nyújt információkat. A HPV a humán papillomavírus rövidítése. Több mint száz típusa van, és ezek közül legalább 13 okozhat méhnyakrákot. A méhnyakrák-megbetegedések mintegy 70 százalékáért a humán papillomavírusok közül két típus, a 16-os és a 18-as felelős. A felajánlott önkéntes védőoltás, amelyet az állam térítésmentesen biztosít, ezek ellen véd.