Súlyos működési zavarok keletkezhetnek a környezetvédelem önálló minisztériumi szintjének megszűnése miatt.
Szabó Máté ombudsman szerint a környezetvédelem önálló minisztériumi szintjének megszűnése, a hatáskörök szétdarabolása, a vízügyi szervezet átalakítása, a környezetvédelmet súlyosan érintő kormányzati célkitűzések, az ágazat anyagi és személyi forráshiánya az egészséges környezethez való jog sérelmét idézik elő, és a környezet állapotának érdemi romlását jósolják.
Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében a vízügyi ágazat év eleji szervezeti átalakításával kapcsolatban megállapította: a vízügyi szervek szakmai és igazgatási felügyeletének megosztása a belügyi és a vidékfejlesztési tárca között kétségessé teszi a vízügy áttekinthetőségét, a hatékony és a költségtakarékos feladatellátást és ebből következően az egészséges környezethez való jog érvényesülését.
Az ombudsman hivatalból elrendelt vizsgálatának megállapítása szerint a szektorban súlyos működési zavarok keletkezhetnek, ha az érintett szervek közötti megfelelő koordináció és kooperáció belátható időn belül nem alakul ki.
Szabó Máté felhívta a kormány figyelmét, hogy intézkedései nem vezethetnek a környezetügy alárendeltségéhez, a környezetvédelem teljesítőképességének csökkenéséhez. Megállapítása szerint elegendő költségvetési forrással gazdálkodó és megfelelő presztízsű környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi intézmények nélkül elképzelhetetlen a jövő generációk érdekeinek figyelembe vétele, és kiüresedik az egészséges környezethez való jog tartalma.
A biztos felhívta a figyelmet arra is, hogy a kormánynak - a társadalmi, gazdasági körülményektől függetlenül - kötelessége teljesíteni a környezetvédelmi feladatokat és az uniós tagságból eredő kötelezettségeket.