Több helyen megszűnik, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében maradt a kötelező tüdőszűrés.
A jelenleg érvényes szabályozás szerint a megyei tisztifőorvosok ott rendelnek el kötelező tüdőszűrést a 30 éves és annál idősebb lakosság számára, ahol az új megbetegedések száma százezer főre vetítve meghaladja a 25-öt. Az elmúlt években egyre kisebb területen kellett elrendelni kötelező tüdőszűrést hazánkban. 2012-ben már csak Budapesten, illetve 18 környező településen, valamint Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben szerveztek vizsgálatokat. Csongrád megyében egyetlen településen, Kisteleken küldtek tüdőszűrésre szóló meghívót a 30 évesnél idősebb állampolgároknak. Az egy évre szóló határozatok ezekben a hetekben jártak, illetve járnak le - tudatta az ÁNTSZ.
Hosszabbításra eddig egyedül Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt szükség: a 2013. május 13.-án kiadott határozat ez év december 31-ig érvényes. Hajdú-Bihar megyében a tüdőszűrést elrendelő (a teljes megyére vonatkozó), 2012 májusában kiadott határozat visszavonásig érvényes, ott jelenleg elemzik a megbetegedési adatokat, ennek alapján kerülhet majd sor a kötelező tüdőszűrés esetleges megszüntetésére.
Az új megbetegedések alacsony száma indokolja a hazai kötelező tüdőszűrési rendszer átalakítását. A területi alapon elrendelt tömeges szűrések helyét jövő évtől a rizikócsoportok célzott vizsgálata veszi át - emlékeztet a szolgálat. Így kiemelt figyelmet kapnak a hajléktalanok, a HIV-pozitívak, a büntetés-végrehajtásban dolgozók, az elítéltek és egyes egészségügyi dolgozók.
A kötelező tüdőszűrés rendszere, az évtizedeken át tartó kitartó munka, a lakosság egészségtudatos, fegyelmezett magatartása segített visszaszorítani az egykor népbetegségnek számító tuberkulózist Magyarországon. Ez is bizonyítja, hogy a szűrővizsgálatoknak kulcsszerepe van a betegségmegelőzésben. Ennek jegyében jelenleg is zajlik a szervezett lakossági szűrővizsgálatok rendszerének megújítása, hogy a méhnyakrák és a vastagbélrák megbetegedések számának csökkentésében is hasonló sikert érjünk el.
Az ÁNTSZ felhívja az érintett lakosság figyelmét, hogy vegyenek részt azokon a szervezett lakossági szűréseken, amelyekre meghívót kapnak, legyen szó tüdő-, méhnyak-, vastagbél- vagy emlőszűrésről. Fontos kiemelni, hogy a behívó alapján végzett vizsgálatok ingyenesek, éljenek tehát a betegségmegelőzés egyik leghatékonyabb eszközével!