Szinte sehol sem faragták le úgy a szociális ellátásokat, mint Magyarországon.
Nehéz nem észrevenni, tíz év alatt mennyire megváltozott a kormány hozzáállása a rászorulókhoz, ami most abban csúcsosodik ki, hogy törvényben szentesítenék: az állam utolsóként jön a sorban, ha felelősséget kell vállalni a szegényekért, írja a 444.hu.
Az uniós statisztikai hivatal adataiból kiderül, GDP-arányosan jóval kevesebbet költ most az állam szociális juttatásokra, mint 2010-ben. Ide tartozik minden természetbeni és pénzbeni támogatás, ami
a betegeket,
a rokkantakat,
az időseket,
az árvákat, özvegyeket,
a családtagjaikat, gyerekeiket gondozókat,
a munkanélkülieket
és a lakhatási nehézséggel küzdő embereket
segíti (az egészségügyi ellátás és a nyugdíj nem ebbe a kategóriába esik). 2009-ben a GDP 22 százalékát költötte az állam ilyen juttatásokra, 2020-ban a 18 százalékát, de a 2019-es mélyponton a 16,4 százalékot is elértük.
Fülöp Attila államtitkár egyrészt „kommunista örökségnek”, álságosnak és tarthatatlannak nevezte, „hogy a szociális problémákat az állam oldja meg”, másrészt arról írt, hogy nem csökken az állami felelősségvállalás és finanszírozás ezen a területen.
További részletek a 444.hu cikkében.
A parlamenti vitáról a 24.hu számol be: Egész éjszaka folyt és még most is tart a parlamenti vita a szociális törvényről