• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Több, de nem elég a rokkantsági juttatás

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

Az éves rokkantsági ellátás összege nem elegendő az SM betegek ellátására.

A rehabilitációs járadék vagy rokkantsági ellátás sok esetben mély szegénységbe kényszeríti a betegeket. A mozgássérült emberek, köztük a szklerózis multiplexesek (SM) megváltozott munkaképességük miatt kiesnek az aktív keresők csoportjából, ezért csökken jövedelmük. A Magyar Sclerosis Multiplexes Betegekért Alapítvány (MSMBA) szerint ugyanakkor egy SM beteg átlagos, közvetlenül nem az egészségügyi rendszert terhelő költsége, több mint 2,5 millió forint évente - írta a szervezet sajtóközleményében.

"2013. január 1-jétől a 2013. január 1-je előtt megállapított, vagy folyósított rehabilitációs járadék, rokkantsági ellátás vagy rehabilitációs ellátás összege 5,2 százalékkal emelkedik. A Magyar Sclerosis Multiplexes Betegekért Alapítvány üdvözli az ellátásokban bekövetkezett változásokat, azonban felhívja a figyelmet, hogy egy mozgássérült, köztük a szklerózis multiplexes betegek számos olyan anyagi teherrel rendelkeznek, melyeket sok esetben nem tudnak saját maguk finanszírozni.

Egy korábbi - a magyar SM betegek nem közvetlenül az egészségügyi ellátásra korlátozódó kiadásait vizsgáló - kutatás szerint maga a szklerózis multiplex betegség számos plusz költséggel jár. A mozgásszerveket megtámadó, a központi idegrendszer gyulladásos, autoimmun betegségével, az SM-mel küzdőket mentőszállítási, egyéb utazási költségek, az informális ellátás, valamint a lakás átalakítási költségek is terhelik. A kór miatt csökkennek a bevételi forrásaik, hiszen előfordulhat, hogy egy beteg tartós betegállományba kerül, csak csökkentett munkaidőben tud dolgozni, esetleg rokkantsági ellátásra szorul" – érvel Nadabánné Benyik Éva, a Magyar Sclerosis Multiplexes Betegekért Alapítvány ügyvezető titkára.

A betegséggel küzdők több mint 60%-ának szüksége van valamilyen otthoni segítségre, ami a legtöbb esetben a családtagokra hárul. Kevesebb, mint 20 %-uk tud fizetett segítséget igénybe venni és kevesebb, mint 10 %-uknak van arra lehetőségük, hogy házi szakápolót alkalmazzanak.

A betegek nagyon rövid idő alatt munkaképtelenné válhatnak, ami nem csak a kereseti lehetőségek beszűkülésével jár, hanem a közösségből való kiszakadással is, amely akár tovább ronthatja állapotukat. Sok beteg hogyléte nem olyan rossz, hogy megítéljék számára a rokkantsági ellátást, ugyanakkor nem is annyira jó, hogy el tudna helyezkedni és gond nélkül tudná végezni a munkáját (pl.: gyakran jelentkezhet a fizikális erőnlétet nagyban befolyásoló, de külsőleg nem látható nagymértékű fáradság érzet, az ún. fatigue).

Egy SM beteg átlagos, közvetlenül nem az egészségügyi rendszert terhelő költsége évente több mint 2,5 millió forint. Ez az összeg magában foglalja a betegek által finanszírozott egészségügyi ellátásokat, a nem egészségügyi költségeket valamint az indirekt költségeket is. A 2012-es évben a rokkant nyugdíjas ellátás átlagosan 70-80 ezer forint volt, ami egy évben nem érte el az 1 millió forintot. Ebből az összegből sajnos nem lehet finanszírozni a betegséggel járó éves költségeket" - tette hozzá Nadabánné Benyik Éva a közleményben.