• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Több száz háziorvos helyzete veszélyben?

Egészségpolitika Forrás: InfoRádió

Ellehetetlenül a területi ellátási kötelezettség nélküli háziorvosok helyzete.

A területi ellátási kötelezettség nélküli háziorvosokhoz földrajzi megkötés nélkül bárki bejelentkezhet. Ideális forma ez például a Budapesten élő és dolgozó, de ott bejelentett lakcímmel nem rendelkezők, vagy a lakcím szerint illetékes háziorvossal elégedetlen pácienseknek.

"Az Állami Számvevőszék adatai szerint 354 ilyen praxis van Magyarországon, amely 300-400 ezer beteget lát el. Van olyan orvos, akihez 2800 beteg tartozik - mondta az InfoRádiónak Józsa Terézia háziorvos. Kifejtette: az egészségügyi salátatörvény praxisjogról szóló passzusa ellehetetleníti a területi ellátási kötelezettség nélküli háziorvosokat.

- "Megvonják tőlük teljesen a működtetési jogot, vagyis nem rendelhetnek, nem láthatják el tovább azokat a betegeiket, akiket a praxisukba fogadtak. Ha pedig dolgozni akarnak, vállalhatnak munkát a jelenleg ellátatlan praxisokban. Ez azt feltételezi, hogy el kellene hagyniuk a lakóhelyüket" - emelte ki a háziorvos.

Az egészségügyi államtitkár kabinetfőnöke úgy reagált: vizsgálják annak a módját, hogyan maradhatnak meg 2015. december 31., azaz a jogszabály hatálybalépése után is az ezer főnél több beteget ellátó háziorvosi praxisok. Beneda Attila azt mondta, hogy keresik a módját annak, hogy a kisebb területi ellátási kötelezettség nélküli praxisokat hogyan tudják továbbra is működésben tartani. Akár területi ellátási kötelezettséggel rendelkező praxishoz kapcsolnák őket, akár ezek össze is olvadhatnak - tette hozzá.

Azt a kabinetfőnök is elismerte, hogy nem életszerű a jogszabálynak az a része, hogy a működési joggal nem rendelkező háziorvosok a tartósan betöltetlen pozíciókat foglalják el.
"Ez egy lehetőség, hogy egy tartósan betöltetlen körzetbe átmenjenek, nyilván nem életszerű, hogy az ország egyik feléből a másikba valaki átköltözzön."

Beneda Attila szerint a szabad orvosválasztás joga akkor csorbulna, ha a jogszabály már jövő év elején életbe lépne. Három-négy év az orvosoknak és a betegeknek is elegendő lesz arra, hogy megtalálják az ellátás módját - hangsúlyozta.
Az adás meghallgatható itt