Megnőtt az igény a hatékonyabb és biztonságosabb gyógyszerek fejlesztése iránt.
A betegségek gyógyszeres kezelése egyre inkább interdiszciplináris tudománnyá és gyakorlattá válik. Noha számos új és ígéretes gyógyszer van már, mégis sok betegségnél a gyógyszerek hatása vagy nem kielégítő, vagy a beteg nem reagál rá, illetve súlyos mellékhatások léphetnek fel. Éppen ezek ellensúlyozására megnőtt a korábbiaknál hatékonyabb és biztonságosabb gyógyszerek fejlesztése iránti igény.
A betegségek és a gyógyszerhatások molekuláris biológiai hátterének dinamikusan gyorsuló feltárása valós lehetőséget ad olyan értékelhető, sejtszintű változások (biomarkerek) felismerésére, amelyekkel az egyéni rizikófaktorok a betegségek korai szakaszában kimutathatóak lesznek és a gyógyszerre adott válaszreakciók kiszámíthatóbbakká válnak.
A június 26-29. között Budapesten, a Budapest Congress & World Trade Centerben rendezendő 10th Congress of the European Association for Clinical Pharmacology and Therapeutics ( EACPT ) több mint 30 országból érkező szakemberei a fenti témákra fókuszálva ismertetik legújabb eredményeiket.
A szervezők különös gonddal figyeltek arra, hogy a nemzetközileg elismert véleményalkotó szakembereken kívül a feltörekvő új kutatónemzedék is teret kapjon előadásokkal, poszterbemutatásokkal.
Kiemelendő, hogy idén az EACPT Lifetime Achievement Award díjjal Sir Colin Dolleryt, a klinikai farmakológia egyik megalapítóját, jeles művelőjét tüntetjük ki. Sir Colin Dollery a díjat ünnepélyes keretek között személyesen veszi át ittléte során.
A kongresszus szervezői az EACPT, a Magyar Kísérletes és Klinikai Farmakológiai Társaság (MFT) és a MOTESZ Kongresszusi Iroda, Sipos Alice vezetésével. A kongresszus védnökei Dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter és Dr. Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.
Prof. Ingolf Cascorbi
EACPT Chairman
Prof. Fürst Zsuzsanna
MFT elnöke
Prof. Vas Ádám
Kongresszus elnöke