• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fénnyel aktiválható gyógyszereket fejlesztenek

Gyógyszerpiac Forrás: Weborvos

Az optofarmakológia a gyógyszerkutatás új irányzata.

Közel 260 millió forintos támogatást nyert el Málnási Csizmadia András kutatócsoportja, amely a világon egyedülálló kutatásokat végez az Eötvös Loránd Tudományegyetem Biokémiai Tanszékén. A kutatók a Semmelweis Egyetem kutatóival és ipari partnerekkel közösen dolgoznak.


A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap K+F Versenyképességi és Kiválósági Szerződések (VKSZ) pályázatán közel 260 millió forintos támogatást nyert el Málnási Csizmadia András kutatócsoportja, amely a világon egyedülálló kutatásokat végez az Eötvös Loránd Tudományegyetem Biokémiai Tanszékén. A hároméves futamidejű, „Optofarmakológia: új irány a gyógyszerkutatásban" projekt 2015. augusztus 1-jén indult. A kutatási program több mint 600 millió forintból valósul meg, konzorciumvezetője a Printnet Kft., az ELTE-s kutatókkal közösen dolgoznak a Semmelweis Egyetem tudósai is.


Az optofarmakológia a gyógyszerkutatás új irányzata, amelynek segítségével a biológiailag aktív molekulák hatása célzott megvilágítással sejtszinten vagy akár sejt alatti szinten lokalizálható, ami jelentősen csökkenti a molekulák nemkívánatos mellékhatásait. A kutatócsoportok az elmúlt években két olyan felfedezést tettek, amely alapvetően tágítja az új irányzat lehetőségeit. Egyrészt olyan fényaktiválható gyógyszerszármazékokat fejlesztettek, amelyek hatásukat ott és akkor fejtik ki, ahol és amikor megfelelő hullámhosszúságú fénnyel világítják meg a biológiai mintát. Másrészt kimutatták azt is, hogy ez a fényaktiváció kétfoton-gerjesztéssel is elérhető. Az egyedülálló kémiai reakciótípust molekuláris tetoválásnak (Molecular Tattooing) nevezték el.


Az időzíthetőség mellett a fényaktiváció előnye, hogy a szerek hatása célzottan egyes sejtekre irányítható. A Málnási Csizmadia András által vezetett ELTE-s kutatócsoport a világon először juttatott biológiailag aktív hatóanyagot, azaz gyógyszert úgy célba egy élő állatban, hogy annak hatása mindössze egyetlen sejtre, vagy a sejt egy meghatározott régiójára koncentrálódjon.


A konzorcium résztvevői az új optofarmakológiai módszereket felhasználva olyan tudományos kérdésekre keresik a választ, amelyek vizsgálatára eddig nem volt mód: a kutatók a szívizomsejtekben, immunsejtekben és rákos sejtvonalakon a sejten belüli lokalizációval összefüggő témákkal foglalkoznak. A hazai tudósok célja, hogy a molekuláris tetoválásban rejlő lehetőségeket bemutatva kutatási eredményeik közzétételével elősegítsék a molekuláris tetoválás alkalmazásának elterjedését a gyógyszerkutatásban. A projekt eredményeként további új fényaktiválható gyógyszerszármazékokat állítanak elő, valamint kifejlesztik egy olyan eszköz prototípusát, amely költséghatékony módon képes biztosítani a molekuláris tetováláshoz szükséges lézerfényt. Az új eljárás a neurobiológia és a fejlődésbiológia további irányait is meghatározhatja.