Speciális jogosítványokat kap az OGYI az online kereskedőkkel szembeni hatékony fellépés érdekében.
A Hamisítás Elleni Nemzeti Testület gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportja közreműködésével 2015. január 1-től fontos rendelkezéssel egészült ki a 2005. évi XCV. törvény.
Napjainkban a hamis, illetve illegális forrásból származó gyógyszerek és „csodaszerek" terjesztésének elsődleges helyszínévé az internet lépett elő. Az engedély nélkül működő kereskedők azokat a fogyasztókat akarják tevékenységükkel megrövidíteni és megkárosítani, akik olcsó és egyszerű vásárlási lehetőséget keresnek, nem akarnak problémájukkal orvoshoz fordulni.
A hamis gyógyszerekkel folytatott illegális kereskedelem elleni küzdelem eredményessége érdekében a Gyógyszertörvény speciális jogosítványokkal ruházta fel a GYEMSZI-OGYI-t annak érdekében, hogy gyorsan és hatékonyan tudjon fellépni a potenciális gyógyszerhamisítókkal szemben, az interneten forgalmazott, bizonytalan forrásból származó gyógyszerek kereslete visszaszorítható legyen, a legális, ellenőrzött forgalmazási láncba, az engedélyezett gyógyszerekbe és gyógyszerészeti államigazgatási szervbe vetett közbizalom is erősödjön.
A GYEMSZI-OGYI új jogosítványai:
• hamis, vagy nem engedélyezett gyógyszer internetes elérhetővé tétele esetén határozattal elrendeli az ilyen adat ideiglenes hozzáférhetetlenné tételét, illetve ideiglenes eltávolítását,
• a határozatban kötelezi a tartalomszolgáltatót a fentiekre, a kötelezettség maximum 90 napra áll fenn,
• a tartalomszolgáltató egy munkanapon belül köteles ennek eleget tennie, amennyiben nem, a hatóság bírságot szabhat ki 100 ezer forinttól 1 millió forintig terjedően, akár többször is,
• a hatóság a fentiekkel egyidejűleg feljelentést tehet, s amennyiben a bíróság az elektronikus adat végleges hozzáférhetetlenné tételéről dönt, a GYEMSZI-OGYI az ideiglenes hozzáférhetetlenné tételt megszünteti.
A GYEMSZI-OGYI kötelezettséget is kapott: a transzparencia jegyében, a jogkövető magatartás elősegítése és a betegek tájékoztatása érdekében honlapján közzéteszi az érintett honlap elnevezését és megjelölését. Ehhez szükséges a határozat jogerőre emelkedése, azaz hogy a tartalomszolgáltató ne forduljon bírósághoz, amire egyébként a kötelezettség kézhezvételétől számítottan 30 napja van. A honlapon való közzététel csak az ideiglenes tiltás idejére, azaz a maximum 90 napra vonatkozik.
További részletek a HENT honlapján.