• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Kampányt hirdet az OGYÉI a hamis gyógyszerek ellen

Gyógyszerpiac Forrás: Weborvos Szerző:

Orosz rulettet játszik, aki nem legális helyről szerzi be a gyógyszereit.

Új eszközökkel próbálja meg felvenni a harcot a leginkább interneten terjedő illegális gyógyszer-kereskedelem ellen a március elején megalakult Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI). Az eszköztárba bekerült például azoknak a honlapoknak a blokkolása, amelyeken hamis és nem engedélyezett gyógyszereket forgalmaznak. Az internetes vásárlás iránt egyre nagyobb a kereslet, s egyre nagyobb mértékű a gyógyszerhamisítás, hiszen óriási biznisz a rendkívül magas megtérülési ráta miatt a csalóknak – derült ki egy mai sajtóbeszélgetésen.

Az intézet főigazgatója, dr. Pozsgay Csilla az exponenciális növekedés veszélye mellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a lakosság nem kellően tájékozott, nem fogadja kellő kétkedéssel az illegális kereskedelmet. Ebben az is közrejátszik, jelezte dr. Ilku Lívia, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának vezetője, hogy a weboldalakat profi módon készítik, a készítményekhez részletes betegtájékoztatót közölnek, a honlapok bizalmat sugároznak a fehérköpenyes „gyógyszerésszel", s a gyanútlan vásárló nem is veszi észre, hogy illegális oldalon jár. Hamisított gyógyszert szedni pedig olyan, mintha valaki orosz rulettet játszana, mutatott rá: nem tudni, hol a golyó, vagyis mikor vesz be valaki olyan szert, ami akár a halálát is okozhatja.

Találtak már hamisított TBC elleni „gyógyszert", amiből a kellő mennyiségű hatóanyag hiányzott. Amennyiben hatástalan az antibiotikum, akkor az fokozhatja a kórokozó ellenálló képességét, és a következményeket nem nehéz megjósolni. Gyakran szennyezettek a hamisított gyógyszerek, volt, amiben patkánymérget találtak vagy éppen ólmot, bórsavat. Legutóbb az Interpol értesítésére tiltottak le egy szert, amelyet fogyókúra céljából árusítottak, ám Angliában nyolcan haltak meg, ugyanis a csodaszer gyomirtót tartalmazott.

Nemzetközi adatok szerint 2011 óta négyszerezése nőtt a lefoglalt hamis vagy illegális szerek száma, 2013 közepén elérte a tízmilliót. Hazánkban a legális és zárt gyógyszerláncba nem került hamis termék, de az interneten nálunk is terjednek az illegális szerek.
Éppen ezért az OGYÉI kampányt hirdet a gyógyszerhamisítás ellen, az akciósorozat jövőre éri el csúcspontját dr. Pozsgay Csilla tájékoztatása szerint. Az illegális szereket kínáló honlapok letiltása mellett olyan adatbázisokat tesznek majd a laikusok számára elérhetővé, ahol közérthető módon tudnak tájékozódni a letiltott szerekről, honlapokról, s bevetik az okoseszközöket is: telefonokra telepíthető appokat készítenek.

Egységes – minden ország nemzeti zászlóját is megjelenítő – logó segíti az érdeklődők tájékozódását a webes patikáknál ez év július elsejétől az EU előírásainak megfelelően. Ez a logó azonosítja a megfelelően működő webes gyógyszertárakat. A logóra rákattintva az adott ország gyógyszerügyi hatóságához vezet a link, hazánkban természetesen az OGYÉI honlapjára fog vinni, ahol információkkal segítik a vásárolni szándékozót.

Nálunk is egyre népszerűbbek a webes patikák, hiszen könnyen, kényelmesen hozzáférhet a vevő a készítményhez, ám még nem érjük el a fejlett országokban mutatkozó keresletet, mondta dr. Fittler András, a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerészeti Intézetének munkatársa, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökségének tagja. Jelenleg ötven online patika van, ám talán azért sem terjednek rohamosabb mértékben, mert hiányzik a személyes kontaktus: nincs kapcsolata a betegnek sem a gyógyszerésszel, sem az orvossal. A hazai webes patikákban csak vény nélküli gyógyszereket lehet beszerezni, szemben számos nyugati országgal, mert például Angliában, Dániában, Hollandiában, Németországban a vényre írt készítményeket is megvehetik a betegek online módon.

Magyarországon is foglaltak le illegális „gyógyszergyárat", mondhatni, véletlenül: az ORFK kábítószert keresett, de hamis gyógyszert előállító helyet talált. A hamis szereket egyébként elképesztő koszban, akár betonkeverőben kotyvasztva állítják elő, s már ezért is veszélyesek. A rendőrök nagyon aktívak a hamis gyógyszerek felkutatásában, kiváló érzékkel nyúlnak a rizikós csomagok után, mondta dr. Ilku Lívia.

A gyógyszerbiztonságot szolgálja az EU újabb lépése: egyedi azonosító jellel látnak el minden vényköteles gyógyszert, amelynek adatai egy informatikai felhőbe kerülnek, s az expediáláskor kerülnek ki a rendszerből. Óriási munkáról van szó, jelezte dr. Ilku Lívia, hiszen 17 milliárd dobozra kell egyedi azonosítót tenni. Már most milliárdosra taksálják a gyártókat érintő kiadásokat, a jogszabályok nyári megjelenése után derül majd ki pontosan, mit is vár az EU, mibe is kerül ez majd a gyártóknak, forgalmazóknak.

Az OGYÉI-nél remélik, hogy Magyarország nem lesz „kívánatos" terepe a hamis termékek fogyasztásának és forgalmazásának. Minden lehetséges módon igyekeznek is a hamisítók kedvét szegni: monitorozzák a honlapokat (18 weblapot le is tiltottak vagy kezdeményezték a letiltásukat), valamint időnként „megszállják" a nyomtatott sajtót, és az ott kiszűrt cégek ellen indítanak eljárást, mint ahogy legutóbb tették 32 újságot átböngészve négy hirdető ellen.

A hozzáférhetetlen weboldalak listája

Hamis/nem engedélyezett termékek listája