• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mi lesz a transzplantált betegek gyógyszereivel?

Gyógyszerpiac Forrás: InfoRádió

Beteg közvetlen veszélybe még nem került, de ha a rendelkezés így marad, ez nem garantálható.

Január 1-jétől az úgynevezett terápiás fix csoportba rakták át a transzplantált betegek szervkilökődést gátló gyógyszereit, így azok áráról félévente vaklicit dönt. A transzplantált betegek számára a legfontosabb az immunszuppresszív gyógyszercsoport, amit azért kapnak, hogy a beültetett szerv ne lökődjön ki, és ezt életük végéig használni kell - mondta az InfoRádiónak a Transzplantációs Társaság főtitkára.

Fehérvári Imre kiemelte: régóta vannak a piacon ezek a készítmények, és egy részük szabadalmi védettsége már lejárt, így utángyártott gyógyszerek is megjelenhetnek. Ez akkor tekinthető azonosnak, ha 80 és 125 százalék között van a hatása az eredeti készítményhez képest, de éppen az a gond, hogy tág határok között határozták meg az egyenértékűséget - fejtette ki. A főtitkár szerint rendkívül kicsi a különbség a hatásos dózis és a már mérgező, nem hatásos között, éppen ezért ezt a gyógyszercsoportot több országban nem sorolták be ezt a helyettesíthetők közé, mert veszélynek tehetik ki a beteget.

Az új szabályozás szerint a terápiás fix csoportba vonják össze a szervkilökődés kivédésére használt originális gyógyszert és generikus készítményeket. Az OEP félévente hirdeti meg a vaklicitet a gyártóknak, ezen a cégek a többi ár ismerete nélkül vállalják be, hogy mennyiért tudnák a készítményt szállítani. Ez túl nagy veszélyeket jelenthet ebben a gyógyszercsoportban, mert akár azt is jelentheti, hogy minden negyedévben más gyógyszert kell szedni a betegeknek - hangsúlyozta.

Fehérvári Imre közölte: tárgyalnak a helyzetről, és az OEP fogadókésznek mutatkozik. Beteg jelenleg nincs veszélyben, mert a januári vakliciten nem került olyan készítmény a támogatott listára, ami ezt befolyásolhatná.

A transzplantált betegek szervkilökődését gátló, az OEP által korábban befogadott gyógyszerek finanszírozásában januártól semmilyen változás nem történt, ahhoz a betegek továbbra is 300 forintos minimális térítési díj mellett, kiemelt támogatással juthatnak hozzá - válaszolta az OEP az InfoRádió érdeklődésére.
Az egészségbiztosítási pénztár által támogatott egyik, takrolimusz hatóanyagú készítmény szabadalmi védettsége az elmúlt évben lejárt, így lehetővé vált, hogy a támogatotti listára az OEP január elsejével ugyanezt a hatóanyagot tartalmazó, az Országos Gyógyszerészeti Intézet által bevizsgált, hatásosnak és biztonságosnak minősített, új, generikus készítményeket fogadjon be.

Ez a jövőben azzal az előnnyel járhat a betegek számára, hogy az azonos hatóanyag tartalmú, egymással helyettesíthető készítmények esetében a kialakuló árverseny miatt a gyártók csökkentik a készítmények árát - közölte az OEP.
Az így megtakarított összeg költségvetési forrást jelenthet más készítmények befogadása területén, ami valamennyi transzplantált beteg számára is előnyt jelent - tették hozzá.