Az Európai Gyógyszer-nagykereskedők Szövetsége szerint a patikusoknak kell megvédeni a betegeket a hamis gyógyszerektől.
A szervezet képviselője úgy véli, a legbiztosabb módszer, ha a gyógyszertárak ellenőrzik a tabletták eredetiségét még azok kiadása előtt. Az Európai Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének (European Association of Pharmaceutical Full-line Wholesalers, GIRP) éves közgyűlésén elhangzottak szerint nem célszerű, ha a nagykereskedőkre hárítják a gyógyszerszállítmányok eredetiségének ellenőrzését. A szervezet főigazgatója, Monika Derecque-Pois úgy vélte, nem növelné a biztonságot, sőt hamis illúzióba ringatnák a betegeket azzal, ha a gyógyszer-nagykereskedők rögzítenék a szállítmányok azonosító kódjait. A szakértő hangsúlyozta ugyanakkor, hogy mivel egyre nagyobb a kockázata annak, hogy hamis gyógyszerek jutnak be a legális gyógyszerforgalmazási csatornába, a probléma elleni fellépés szükségszerű.
A Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) beszámolója szerint Derecque-Pois úgy vélte, legbiztosabban úgy lehet megakadályozni, hogy a hamisítványok eljussanak a fogyasztókhoz, ha a forgalmazási lánc utolsó állomásánál, vagyis a gyógyszertárak és betegek közötti tranzakció során ellenőrzik a termékek eredetiségét. Hozzátette, a hamisítványok kiszűréséhez egy hatékony termékazonosítási rendszert kell kidolgozni. A főigazgató ennek kapcsán utalt a Svédországban elindított ellenőrzési programra, amelynek tesztidőszakát nemrég eredményesnek minősítették a résztvevők.
A svéd program során egyedi számkódokkal látták el a gyógyszerek csomagolását, amelynek alapján a patikusok – a kódot az erre a célra létrehozott adatbázis adataival összevetve – meg tudták állapítani, hogy az adott termék biztonsággal kiadható-e. Derecque-Pois szerint ez a rendszer jól alkalmazható lenne másutt is. Mint mondta, a patikák folyamatos ellenőrző munkája mellett a nagykereskedők véletlenszerű ellenőrzéseket végezhetnének a raktárukba érkezett, a gyógyszertáraknak szállítandó gyógyszereken.
A GIRP közgyűlésen elhangzottak szerint a fenti azonosító kódokra csak a legnagyobb hamisítási kockázattal rendelkező gyógyszerek, vagyis a drágább és a jelentős fogyasztói igénnyel bíró termékek esetén lenne szükség. A biztonságtechnikai intézkedések mellett a szervezet szerint az engedélyezési és ellenőrzési rendszerek jobb szabályozása is célszerű lépés lenne.