• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Spanyol modell: felemás adaptáció várható?

Gyógyszerpiac Forrás: Weborvos

A betegek lehetnek a legnagyobb vesztesei a félreértelmezett spanyol modell bevezetésének.

A kormány újabb, tervezett intézkedései veszélybe sodorhatják a gyógyszergyártók hazai működését és a beteg emberek ellátását az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (IGYE) szerint. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által a napokban bejelentett, a gyógyszertámogatási rendszert érintő átalakítások, az ún. „spanyol modell" magyar változatának bevezetése súlyos gyógyszerellátásiproblémákat eredményezhet - áll az Egyesület közleményében.

A tavalyi elvonások után a Széll Kálmán Terv 2.0 ismét számos olyan intézkedést helyezett kilátásba, amelyek veszélybe sodorják a magyar betegek gyógyszerellátását. A megszorító intézkedések egyikeként– az OEP tájékoztatása szerint – már készül a spanyol modell bevezetésére vonatkozó előterjesztés.

A Spanyolországban életben lévő gyógyszertámogatási rendszer azonban – a hazai, „magyarosított" modellel ellentétben – hatóságilag nem befolyásolja a gyógyszerárak alakulását, tiszteletben tartja a gyógyszerinnovációt, nem ró elviselhetetlen terheket a gyógyszergyártókra, valamint nem jár beláthatatlan következményekkel a betegekre nézve. Ezen túlmenően az ott működő gyógyszergyártóknak nem voltak olyan extra adóterhei már a modell bevezetése előtt, mint a hazai ipar szereplőinek.

Magyarországon a tervezetben is érintett modern, szabadalmi oltalommal védett termékek döntő többsége csak másik, szintén szabadalmi oltalommal védett termékkel helyettesíthetőek, amelyekre ugyanúgy vonatkozna az újabb megszorítás. Az IGYE álláspontja szerint téves az az elgondolás, hogy olcsóbb, utángyártott készítményekkel lehetne kiváltani ezekben az esetekben a modern készítményeket, és ezáltal akár súlyos betegségeket kezelni, hiszen ezen területeken még nem léteznek generikus készítmények, így nincsenek gyógyszerek, amelyek helyettesíthetnék az eredeti, szabadalmi oltalommal védett készítményt.

A tervezet megvalósulása ahhoz vezet, hogy modern, Európa más országaiban elérhető készítmények kerülnek kivonásra hazánkból, és így magyar betegek tíz-, vagy akár százezrei maradhatnak a társadalombiztosítás által támogatott hatékony gyógyszerek nélkül.

A gyógyszeripar által eddig vállalt, súlyos terheken felüli megszorítások a gyógyszerellátás összeroppanásához vezetnek, ezért az IGYE a mai napon levélben jelzi a kormányfelé, hogy a spanyol modell magyarországi felemás adaptációja esetén bekövetkezik az, amire régóta figyelmeztet az IGYE, vagyis a magyar betegek gyógyszerellátásának színvonala a nyolcvanas évekére fog hasonlítani. Az egyesület azonban továbbra is kész együttműködni a kormányzattal egy fenntartható megoldás életrehívásában.