• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Százezrek halnak meg hamis gyógyszerektől

Gyógyszerpiac Forrás: HENT Hírlevél

A WHO szerint a fekete földrészen évente csaknem 100 ezren halnak meg, mert hamisított orvosságot szednek be.

Az algériai Le Tribune úgy látja, hogy globális szinten legalább egymilliárd dollár származik hamisított gyógyszerek gyártásából és forgalmazásából, amely sajnos nagyon elterjedt Afrikában, ahol a patikában történő vásárlás felér egy orosz rulettel. Az Egészségügyi Világszervezet adatai arról tanúskodnak, hogy a kontinens, továbbá Ázsia és Latin-Amerika bizonyos körzeteiben az eladott orvosságok több mint 30 %-a hamis. De egy szakértő szerint emellett legalább ekkora problémát okoznak a rossz minőségű gyógyszerek. Így a kínai, de részben indiai cégek által gyártott készítmények minősége sokszor bizonytalan, nem megfelelő, mert ezekben az üzemekben nincsen minőség-ellenőrzés. A gyógyításra alkalmatlan hamis gyógyszerek elterjedésének következménye, hogy elszaporodnak a rezisztens törzsek olyan betegségek esetében, mint például a tuberkulózis - közölte a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT).

Az egyik szakújság arról számolt be, hogy laboratóriumokban világszerte több mint 700 mintát elemeztek és ezek 9 %-ánál az derült ki, hogy nem alkalmasak a tüdővész gyógyítására. Afrikában ez az arány 16 % volt, vagyis hat tablettából egy hatástalannak bizonyult. A WHO szakértője szerint a gyógyszerek hamisítása, illetve a nem megfelelő minőségű gyógyszerek előállítása nem csak hogy bűncselekmény, hanem emberölésként illetve annak kísérleteként is lehetne minősíteni. Ennek ellenére a büntetések meglehetősen csekélyek, ami nem riasztja el a tetteseket a további hamisítási cselekményektől..

Nemrégiben a Vámügyi Világszervezettel 16 kelet- és nyugat-afrikai tengeri kikötőben tartottak razziát és több mint 82 millió doboz (!) illegális gyógyszert foglaltak le. A lefoglalt köhögés és élősködők elleni szerek, továbbá antibiotikumok és fogamzásgátlók értéke 40 millió dollár volt. A hamis gyógyszerek elterjedésének fő oka a hatóságok felkészületlensége, a megfelelő személyzet hiánya és a korrupció. Továbbá még sokat kellene tenni azért, hogy az egyes államokban megfelelően szabályozzák a gyógyszerek előállítását, tárolását és kereskedelmét. Az egységes engedélyezési-törzskönyvezési rendszer kialakítása érdekében a WHO listát bocsátott az egyes országok rendelkezésére az engedélyezett gyógyszerekről. Afrikában sűrűn előfordul, hogy az utcán, piacokon, bármiféle kísérő dokumentum nélkül árulnak készítményeket. Nyugat-Afrikában az egészségügyi hatóságok, valamint a rendőrség, a WHO és az Interpol együttműködve próbálják meg visszaszorítani a hamis gyógyszereket forgalmazó nemzetközi hálózatokat.

Legolvasottabb cikkeink