• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

WHO: megfizethető, de biztonságos gyógyszert

Gyógyszerpiac Forrás: HENT Hírlevél

Májusban dönthetnek a WHO gyógyszerhamisítás elleni szerepvállalásáról.

Az Intellectual Property Watch beszámolója szerint az Egészségügyi Világszervezet Végrehajtó Tanácsa (WHO Executive Board) a napokban hivatalosan döntött arról, hogy az Egészségügyi Világgyűlés (WHA) májusi találkozóján a gyógyszerhamisítás elleni nemzetközi együttműködés új rendszeréről tárgyaljanak a résztvevők. A Végrehajtó Tanács egy olyan határozatot terjeszt majd a WHA elé, amely szerint a tagállamok közötti együttműködést oly módon kell összehangolni és koordinálni, hogy ezek gyógyszerhamisítás elleni intézkedései a közegészségügyi szempontokat tartsák szem előtt, a kereskedelmi és szellemitulajdon-jogi érdekek ezekre semmilyen befolyással ne bírjanak.

A WHO szerepvállalásának újbóli meghatározására azért van szükség, mert az elmúlt években a nemzetközi szervezetet több irányból is érte kritika, amely szerint a hamisítás kérdésében a szükségesnél nagyobb hangsúlyt fektet a szellemitulajdon-jogi és gyógyszergyártói érdekekre, amellyel viszont a megbízható minőségű, de generikus gyógyszerekhez való hozzáférést nehezíti.

A májusi gyűlés elé kerülő javaslat szerint a WHO feladata lenne, hogy a minőségi követelményeknek megfelelő, megbízható és hatékony gyógyszerek terjesztését segítse, ösztönözze, és támogassa a nemzeti egészségügyi szervezetek biztonságos gyógyszerellátási láncának kiépítését, valamint fenntartását, különös tekintettel a fejlődő országokra vonatkozóan. Ezen felül a WHO-nak továbbra is kiemelt célja maradna, hogy segítse a megfizethető gyógyszerekhez, beleértve a generikus készítményekhez való hozzáférést, erősítse a nemzeti hatósági szervek és egészségügyi ellátó szervek munkáját oly módon, hogy információkat és tapasztalatokat oszt meg, figyelemfelhívó kampányokat folytat, szakértői és technikai segítséget nyújt.

A javaslat szerint, ha a WHA elfogadja az új mechanizmust, annak eredményességéről egy év múlva szakértői jelentés készülne, három év múlva pedig ismét felülvizsgálnák a folyamatot.