Ha csak depressziós lett volna Robin Williams, nem tudott volna ennyit alkotni. Bipoláris zavarban szenvedett?
Robin Williams egyike volt azoknak a komikusoknak, akik másokat megnevettettek, ám eközben súlyos mentális gondokkal küzdöttek. A kreativitás és a mentális zavarok összefüggésének járt utána a BBC hírportálja - idézte a megállapításokat az MTI annak kapcsán, hogy 63 éves korában tegnap öngyilkossága következtében elhunyt az egyik legnépszerűbb amerikai színész.
Robin Williamsről azt is írták, hogy bipoláris zavartól, más néven mániás depressziótól szenvedett. Ez a mentális betegség súlyosan befolyásolja a kedvet és közérzetet, a beteg a szélsőséges boldogság és kreativitás, valamint a mély depresszió fázisai között ingadozik.
John Lloyd brit komikus és televíziós producer elmondta: "nagyon nagy arányban fordul elő a művészek között a bipoláris zavar. Az egészséges emberek azt hiszik, a világ rendben van úgy, ahogy van, és nem érzik különösebb szükségét, hogy változtassanak rajta. A kreatív emberek azonban nem ilyenek: akik a világot meg akarják változtatni, azok hajlamosak ezért sokat szenvedni is".
Hozzátette: Robin Williams zseni volt, hatalmas az életműve, és ha csak depressziós lett volna, nem tudott volna ennyit alkotni, aki viszont bipoláris, annak fantasztikusan kreatív fázisai is vannak.
"Azonban mindenért drágán meg kell fizetni. Tévés producerként tudom, hogy egy-egy munka befejezésekor olyan időszak után vagyok, amikor minden nap éreztem az adrenalin áramlását, és ahogy vége, a mélybe zuhanok" - magyarázta Lloyd.
Az Oxfordi Egyetem kutatóinak egy januárban közzétett tanulmánya szerint a komikusoknak sok a kóros személyiségjegye. Az eredményt úgy kapták, hogy 523 komikussal - brit, amerikai és ausztrál férfiakkal és nőkkel - töltettek ki a kérdőívet a személyiségükről.
Gordon Clarigde, a kutatás vezetője hangsúlyozta: az eredmények alapján a komikusok extrém, időnként ellentmondásos személyiségjegyekkel rendelkeznek, egyrészt befelé fordulók, depressziósak, szkizoidok, másrészt extrovertáltak és mániások. Lehetséges, hogy a komédiázás, vagyis az extrovertált oldaluk a depresszió kezelésének egy módja, bár ez természetesen nem igaz minden komikusra - tette hozzá.
Nick Maguire, a Southamptoni Egyetem klinikai pszichológusa szerint lehet kapcsolat a depresszió és a komikum között, ám ez "nem túl erős". Sokféleképpen kezelik az emberek a depressziójukat, gyakran elszigetelik magukat, mások azonban azzal is csillapíthatják a gyötrő érzések hatását egy ideig, ha megnevettetik a többieket, akik ezért szeretik őket - hangsúlyozta. "Sajnos időnként nagyon rövid ideig tart az enyhülés. Amíg tart a nevetés, nincs baj, ám ha hazaért a komikus, mit tud tenni?" - mondta a pszichológus.
Robin Williams a nyilvánosság előtt úgy tűnt, mindig szerepet játszik, szórta a poénokat, hogy megnevettesse az embereket. Nem titkolta alkoholproblémáit és házasságai kudarcát, interjúiban azonban sokkal óvatosabban beszélt a félelmeiről. "Ahányszor depressziós az ember, ott a humor, hogy kirángassa magát belőle" - mondta 1996-ban a The Guardian című brit lapnak.