• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A vadgesztenye lett a 2023-as év gyógynövénye

Hírek 2023.03.20 Forrás: Weborvos
A vadgesztenye lett a 2023-as év gyógynövénye

Például a vadgesztenye kivonat növeli a véráramlást és javítja a szív- és érrendszeri egészséget, pozitív hatással van a vérkeringésre.

2013 óta minden évben megválasztja a Magyar Gyógyszertudományi Társaság az Év Gyógynövényét, amelynek fő oka, hogy felhívja a figyelmet a gyógynövények szakszerű használatára. Emellett céljuk, hogy népszerűsítsék őket, hogy minél jobban kihasználjuk a bennük rejlő lehetőségeket - tudatták kzleményben.

A 2023-as év győztese a vadgesztenye lett. A vadgesztenye (Aesculus Hippocastanum) termése mellett kérge, levele, virága is számos jótékony hatással bír. Szappanfa-virágúak családjába tartozik, amely 15 fajból áll. Hazánkban is őshonos, a népi gyógyászatban közkedvelt gyógynövény, tinktúrát, pépet és krémet állítanak elő belőle, emellett már a gyógyszeriparban is fontos alapanyagnak számít.

A vadgesztenye magjának fő hatóanyaga az eszcin, szaponin, de tartalmaz még allantoint, kumarint és flavonoidokat. 

Milyen esetekben érdemes használni?

Jótékony hatással van az érrendszerre, kötőszövet- és érfalerősítő hatásáról ismert, segíthet csökkenteni a keringési rendszer gyulladását, támogatja a visszértágulat tüneteinek enyhítését. Emellett a vadgesztenye kivonat növeli a véráramlást és javítja a szív- és érrendszeri egészséget, pozitív hatással van a vérkeringésre. Érdemes használni aranyér problémák csökkentésére. Hatékony megoldás lehet "nehéz-láb" szindrómánál vagy véraláfutásoknál, zúzódásoknál, mert segíti a felszívódást.  

A vadgesztenye kivonatot tartalmazó krémek, balzsamok és kenőcsök segíthetnek enyhíteni a láb duzzanatát és fájdalmát, a bőrt feszessé teszik, tonizálják. Támogathatja a regenerálódást ízületi fájdalmak esetén. Azonban mindenképp fontos megjegyezni, hogy a vadgesztenye kivonatot csak külsőleg érdemes alkalmazni, fogyasztása belsőleg nem javasolt.

Különösen ajánlott a tavaszi lábápolás során vadgesztenyét tartalmazó krémet használni, így amikor lecseréljük a zárt cipőket és a hosszú nadrágokat, lábaink is felfrissülve üdén várhatják a jó időt. A rendszeres lábápolás, mint például a lábmasszázs, a lábfürdő vagy a bőrradírozás segíthet enyhíteni a láb fájdalmát és megelőzni a lábproblémák kialakulását.

A vadgesztenye lábkrém ideális választás lehet, ajánlott visszeres, fáradt és nehéz lábérzet csökkentésére lábápolási céllal. A készítményben a vadgesztenye mellett olyan fontos alapanyagok találhatóak, mint a frissítő hatású borsmenta illóolaj és a szőlőlevél kivonat, amelyek érfalvédő és gyulladáscsökkentő hatással bírnak.