• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Astellas-díj: miniszterre is érkezett jelölés

Hírek Forrás: Weborvos Szerző:

30-án lejár a határidő, addig jelölhetik orvosukat a díjra a betegek.

November 30-ig küldhetik be az ajanlomazorvosom@astellasazorvosokert.hu email címre gyógyulásuk történetét azok a betegek, akik azt szeretnék, hogy orvosuk jelöltje lehessen az idei Astellas-díjnak. A kitüntetés nevét adó, alapító gyógyszergyár ügyvezető igazgatója, Markovich György szerint ma különösen fontos a díjjal kifejezni az orvosok iránti megbecsülést. Az Astellas Pharma Kft. vezetőjének meggyőződése ugyanis, hogy az orvosok elvándorlásában nemcsak anyagi szempontok játszanak szerepet, hanem csökkenő elismertségük is.

Bosszantó, hogy a médiában szinte csak azok a hírek kerülnek be, amelyek arról szólnak, hogy egy orvos ismét hibázott, félrekezeltek egy beteget, vagy a hiba miatt netán meg is halt – mondja Markovich György. Nem esik szó viszont a többségről, azokról az orvosokról, akik a gyógyítást hivatásként élik meg, akik nap mint nap hősiesen és emberséggel állnak helyt a betegséggel küzdő páciensek mellett. Az ügyvezető úgy véli, a nyilvánosság előtt évek óta lejáratják az orvosi szakmát, ami nem okos dolog. Nem jó a szülőnek, aki fél elvinni a „halálgyárba" a beteg gyerekét, és rossz az orvosnak is, hiszen most már nemcsak anyagilag nem becsülik meg. És a célnak is árt, hiszen bizalom nélkül sokkal nehezebb a gyógyulás.

Az öt éve alapított Év orvosa díjjal az Astellas Pharma ezen a kibillent egyensúlyon kíván változtatni. Az elmúlt években a betegeket kérték, hogy küldjék el történeteiket, ajánlják orvosaikat, akiket nemcsak szakmailag, hanem emberségük miatt is érdemesnek tartanak a kitüntetésre. Négy év alatt több mint 500 orvosra érkezett jelölés. Például egy későbbi minisztert is ajánlott betege, aki még orvosként sokat tett gyógyulásáért. A több mint félezer jelölt közül a közéleti és szakmai személyiségekből álló zsűri és a nagyközönség közösen választotta ki azt a 12 doktor, akik munkájukkal, szakmaszeretetükkel, elhivatottságukkal, valamint a betegek iránti elkötelezettségükkel követendő példát állítottak a szakma valamennyi gyakorlója elé. Markovich György szerint is nagyon szép történetek érkeztek be a betegektől, őt különösen meghatotta a vörös iszap katasztrófa idején a devecseri háziorvos helytállásáról szóló beszámoló. Dr. Ferencz Judit háziorvos önfeláldozó munkáját a zsűri is nagyra értékelte, a 2010-es három Astellas-díj közül az egyiket ő kapta.

Maga az Astellas-díj is egyre megbecsültebb lett, rangját mutatja, hogy az egyik évben maga az egészségügyi miniszter adta át kitüntetéseket. Ezt az elismertséget kívánják idén tovább fokozni az alapítók. A betegek szavazatai mellett ugyanis mostantól nagyobb hangsúlyt kap a szakma véleménye. A 2011-es pályázatra az eddigiekkel ellentétben nem közvetlenül a betegek jelölik az orvosaikat, hanem a MOTESZ tagegyesületei, a kórházak és klinikák szakmai vezetői, a Társadalmi Tanácsadó Testület tagjai, szakmai érdekvédelmi és civil szervezetek és a korábbi Astellas-díjakra jelölt kollégák. A betegek sem maradnak ki azért az idén sem. Megkapják ugyanúgy a lehetőséget, hogy gyógyulásuk történetével ajánlják orvosukat. Ezt az ajanlomazorvosom@astellasazorvosokert.hu email címen még két napig, azaz november 30-ig tehetik meg.

A betegajánlásokból könnyen válhat jelölés, ha a történetben szereplő orvosok munkáját, teljesítményét a jelölők díjra méltónak találják és felkarolják azt. Érdemes tehát történeteket küldeni, hogy idén is a legjobbak közül kerülhessenek ki az Astellas-díjas orvosok!
A már most száz feletti létszámú jelölti kör egyébként két szűrésen is átesik majd, mielőtt a zsűri kiválasztaná a legkiválóbbakat. Az első szűrés után felkerül a nevük az internetre és a betegeknek december 17 - február 5. között lehetőségük lesz kiválasztani közülük a közönségdíjas Év orvosát. A többiek közül a második szűrés után öt kategóriában - alapellátás, diagnosztika, sebészet, konzervatív orvosi szakterületek, krónikus betegellátás – három-három, azaz 15 orvos marad, akiknek nemcsak munkásságát, hanem emberségét, társadalmi szerepvállalását is megvizsgálja majd a zsűri és ez alapján választja ki az öt szakmai díjazottat várhatóan február elején.