• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Digitális Akadémia az orvosoknak

Hírek Forrás: Weborvos

Hogyan kezeljük az e-pácienst? Hogyan keressünk a google-lal és állítsunk be szakmai cikkajánlót?

Hasonló kérdésekre adja meg a választ a Digitális Akadémia programsorozat, amelyet kifejezetten az orvostársadalom számára szerveznek. A sorozat április 6-ai nyitórendezvényének házigazdája Dr. Meskó Bertalan, a magát „geek"-nek nevező, orvosi jövőkutató volt, aki a fentieken túl még a közösségi média világába is elkalauzolta a résztvevő orvosokat.

A Digitális Akadémia nyitórendezvényét április 6-án rendezték meg, ezen kívül igény szerint kisebb workshopokat szerveznek majd, illetve a nyitókonferencia előadójának online kurzusait is elvégezhetik az érdeklődők. A fenti három pillérből áll össze a Digitális Akadémia, amellyel a szervező GlaxoSmithKline gyógyszergyártó vállalat célja egy olyan digitális fórum megteremtése, melynek során az egészségügyi szakemberek betekintést nyernek az internet, az orvosszakmai oldalak, a közösségi média ésszerű és hatékony használatába, valamint az ezekkel kapcsolatos legaktuálisabb kérdéseikre is választ kaphatnak.

Az akadémia mindazoknak az orvosoknak, gyógyszerészeknek szól, akik találkoztak már olyan betegekkel, akik az interneten tájékozódtak vagy félretájékozódtak a betegségükről, akik szeretnének a kollégáikkal szakmai kérdéseket online megvitatni, akik naprakészek kívánnak lenni a szakterületükön, de nincs több idejük az interneten való keresgélésre, akikkel előfordult már, hogy ismerősnek jelölték őket a Facebookon vagy más közösségi oldalon a betegei, és nem tudták hogyan kezeljék a helyzetet.

A betegek gyógyulását, egészségük megőrzését segíti, ha a kezelőorvosuk, gyógyszerészük nem idegenkedik az elektronikus kommunikációban rejlő lehetőségek használatától, ismeri a bennük rejlő lehetőségeket. Másrészt szakmai fejlődésüket mozdíthatja előre, megkönnyítheti mindennapi munkájukat, ha hatékonyabban, kevesebb idő alatt találják meg a számunkra fontos szakmai információkat a világhálón.

A rendezvényre szakterülettől függetlenül regisztrálhattak a résztvevők. Ilyen módon részt vett pulmonológus, háziorvos, házi gyerekorvos, onkológus, gyermekpulmonológus, fül-orr-gégész, neurológus, bőrgyógyász, gyógyszerész, traumatológus, sebész, belgyógyász, szülész-nőgyógyász és urológus szakorvos is.

A konferencia házigazdája Dr. Meskó Bertalan, a magát „geek"-nek nevező, orvosi jövőkutató volt. Az interneten Berciként ismert tudós a világ első, közösségi médiáról és orvoslásról szóló kurzusának oktatója a Semmelweis Egyetemen, a díjnyertes Scienceroll.com blog és a Mediq.blog.hu szerzője, valamint a Webicina.com oldal vezetője, rendszeresen tart előadásokat világszerte.

Az akadémián előadásainak témáit hat fő téma köré szervezte: számtalan hasznos gyakorlati tanácsot mutatott be az internetes kereséshez, találó példákkal illusztrálva azokat, mobileszközök használatához (okostelefonok, tabletek) az orvostudományban. Bemutatta az e-páciensek és az általa „Googlerek"-nek nevezett betegek közti különbségeket, a közösségi oldalakban rejlő lehetőségeket és veszélyeket, mikroblogolás fontosságát és eredményességét. Végül a naprakészség témaköre került terítékre, a résztvevők megtudhatták, hogyan juthat el hozzájuk minden, számukra érdekes információ anélkül, hogy ők maguk keresnének rá nap mint nap, akár órákat is eltöltve ezzel.

A konferencia másik előadója Dr. Horváth Tamás, az ENT House Budapest magánklinika fül-orr-gégésze és az enthouse.blog.hu szerzője arról beszélt, hogy hol tájékozódnak a betegek, mit is jelent az e-páciens fogalma, milyen a reális e-beteg, hogyan kell kezelni az e-pácienst, illetve az e-orvoslás fogalmáról, és annak fontosságáról. Mindkét előadó igazán felkészülten és egyszerűen, érthető példákon keresztül mutatta be a közönségnek a digitális kommunikáció és orvoslás összefonódását. Az érdekes, hiteles prezentációk segítségével a nap végéig fenntartották a vendégek figyelmét.

A konferencián az interaktivitás igen nagy szerepet kapott: minden blokkot kérdésekkel és azok készséges megválaszolásával, valamint szavazással zártak, melynek eredményei rögtön megjelentek a kivetítőn, ily módon a kevésbé érthető részekre vissza lehetett térni.