• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Erdélyi légibaleset: lassan találták meg az orvosokat

Hírek Forrás: MTI

Egy agyhalott szerveiért repült az orvoscsapat: két halott, öt sebesült.

Egy, a fedélzetén hét emberrel Bukarestből Nagyváradra tartó kisrepülő az Erdélyi Szigethegységben szenvedett balesetet egy erdős, hegyes területen végrehajtott kényszerleszállás közben. A repülőgépen a két pilóta mellett négy orvos és egy rezidens orvos utazott. Azért tartottak Bukarestből Nagyváradra, hogy egy agyhalott beteg szerveit kivegyék és átültetésekre készítsék elő.

A hatóságokat a repülőgép egyik orvos utasa riasztotta, aki azt is közölte, hogy elsősegélyt nyújt a társainak. A repülőgép valamennyi utasa túlélte a balesetet, de ketten közülük meghaltak a hatórásra nyúlt keresés ideje alatt. A balesetben Románia egyik legelismertebb pilótája és egy orvostanhallgató vesztette életét. A repülőgép másodpilótája, és a fedélzeten utazó négy orvos súlyos sérüléseket szenvedtek. A sebesülteket ellátó kolozsvári klinika illetékeseinek közlése szerint valamennyien eszméletüknél vannak, és állapotuk stabil.

A repülőgép roncsait és a túlélőket közel hat órával a baleset után találta meg egy erdész Kolozs és Fehér megye határvidékén Horea község körzetében. A sebesülteket csak nyolc órával a baleset bekövetkezte után sikerült levinni a mentőautókba, amelyek a nehéz terepviszonyok miatt nem tudták megközelíteni a helyszínt.
A repülőgép egy hegygerinc közelében ért földet mintegy 1400 méteres magasságban. Nem gyulladt ki az ütközés következtében. A roncsok megtalálása után még több mint egy órát tartott, míg az első hegyi mentők a helyszínre érkeztek. A sebesültek egy részét kézben, majd terepjáró autókkal sikerült a mentőkig vinni.

A Britten Norman 2 típusú repülőgép pilótái ismeretlen okokból próbálkoztak a kényszerleszállással. Az utasok egyike azt közölte telefonon, hogy a gépük lezuhant. Az első közlések még arról szóltak, hogy a gép valamennyi utasa megsérült, de túlélte a balesetet. A helikopteres mentést lehetetlenné tette a térségre leereszkedő sűrű köd. Időközben besötétedett, és a fagypont körüli hőmérsékletben a sérülteket a kihűlés veszélyeztette.

A keresésbe a hegyi mentők, a csendőrségi és katasztrófavédelmi alakulatok mellett önkéntesek százai is bekapcsolódtak. A sebesültekkel létesített telefonos kapcsolat ellenére a baleset helyszínét nem sikerült pontosan azonosítani. A keresést a nehéz terepviszonyok mellett a köd, a hó, a sötétség és a nyirkos hideg is nehezítette.

A légi baleset és a mentés körülményeit is vizsgálják a román hatóságok
A román hatóságok nemcsak a hétfőn délután bekövetkezett erdélyi légi baleset körülményeit vizsgálják, hanem azt is, hogy miért nem találták meg azonnal a mentők a szerencsétlenül járt kisrepülőgép roncsait. A repülőgép valamennyi utasa túlélte a balesetet, de ketten közülük meghaltak a hatórásra nyúlt keresés ideje alatt.

Victor Ponta miniszterelnök kedden Liviu Dragnea kormányfőhelyettest bízta meg annak a kivizsgálásával, hogy miként vettek részt a repülő roncsainak a keresésében az illetékes állami intézmények. A kormány arra készül, hogy már szerdai ülésén elemzi a mentés körülményeit, és levonja a megfelelő következtetéseket.