• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Eredményes onkológiai kutatások Bécsben

Hírek 2020.02.09 Forrás: Weborvos
Eredményes onkológiai kutatások Bécsben

A tumorbiológia és a genetika alaposabb megismerése hatékonyabb megelőzést tesz lehetővé az egyes rizikócsoportoknál.

Az új rákos megbetegedések száma Ausztriában 2009 és 2020 között hat százalékos növekedést mutatott. Ez a szám a szakértők szerint 2030-ra már tizennégy százalék lesz. A diagnosztika és a terápia területén ugyanakkor olyan sokat ígérő eredmények születtek, aminek köszönhetően a rákban elhunyt betegek száma csökken, az élethossz és az életminőség viszont növekszik - írta sajtóközleményében a Bécs Város Külképviseleti Irodája.

Ez nagyrészt az úgynevezett precíziós onkológiai gyógyászatnak köszönhető. Eszerint a tumorbiológia és a genetika alaposabb megismerése hatékonyabb megelőzést tesz lehetővé az egyes rizikócsoportoknál. További nagy előnye, hogy a különböző terápiás kezelések egyénre szabottabban, egyszersmind hatékonyabban alakíthatók ki.

A Bécsi Orvosi Egyetemen (MedUni Wien), amely az egyik legpatinásabb európai képzési- és kutatóközpont, jelenleg is számos kutatás folyik a fenti témában. Egy ilyen vizsgálat vezetett például egy olyan gyógyszer amerikai engedélyeztetéséhez is, amit eredményesen alkalmaztak az előrehaladott prosztatarák kezelésében. A gyógyszerben található összetevő már a mell-és petefészekrák kezelésénél is bevált és a remények szerint hamarosan az EU-ban is forgalomba kerülhet. Az eddig csupán a diagnosztikában használt nukleáris medicína, vagyis a radioaktív készítményekkel történő orvoslás területén is sokat ígérőek az eredmények. Itt elsősorban az ún. teranosztikai (terápia és diagnosztika) célú gyógymódon van a hangsúly. Ez azt jelenti, hogy a rosszindulatú tumort olyan alacsony dózisú sugárkezelésnek vetik alá, ami csak a tumor egy bizonyos részét célozza, miközben radioaktív atomokat adagolnak hozzá. Így a rákos sejtek megcélozandó részei feltárhatók és a radioaktív anyag segítségével kezelhetők. A terápia rendkívül hatásos és nincs mellékatása sem, mivel a sugárzás célzottan a rákos sejteket éri.

Az onkológiai rehabilitációra és az utókezelésre is nagy hangsúlyt fektet a klinika. Az egyén testi-, mentális- és pszichoszociális jellegzetességeit mind figyelembe veszik és felhasználják a célirányos kezelés érdekében. A kutatások azt is kimutatták, hogy a rendszeres, orvosi ellenőrzés mellett végzett testmozgás nagyban megkönnyíti az egyes rákfajták kialakulásának előrejelzését - írták. (© MedUni Wien, Mark Glassne)

Legolvasottabb cikkeink