• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Heroikus munkát végeznek az orvosok

Hírek Forrás: Weborvos

Ki a jó orvos? Ennek eldöntésére vállalkozik idén is az Astellas-díjat odaítélő zsűri.

Ki a jó orvos? Aki a legfrissebb szakirodalmat követve gyógyít? Vagy aki végighallgatja a panaszokat, és odafigyel a betegre? Aki úgy tanít fiatalabb kollégákat, hogy közben maga is tanul egy idősebbtől? Vagy az, aki emberségből vizsgázik jelesre? Nem kisebb dolog eldöntésére vállalkozik idén is az Astellas-díjat odaítélő zsűri, minthogy kiválasszon néhányat a legjobb magyar orvosok közül. Mert igenis van kikből választani, a magyar orvosok heroikus munkát végeznek nap mint nap!

Eltűnő megbecsülés
- Ha régen valaki orvosi egyetemet végzett, akkor komoly presztízzsel rendelkezett. Ma azt tapasztalni, hogy ez az elismertség elvész. Szeretnénk az Astellas-díjjal ezt a presztízst helyreállítani! – mondta Dr. Markovich György, az Astellas Pharma Kft. ügyvezető igazgatója.

- Látjuk a kórházakban folyó napi munkát, és azt kell mondjam, hogy ez a munka megbecsülést érdemel, mert orvosaink heroikus munkát végeznek sokszor nagyon rossz körülmények között. Nekem régről, évtizedekre visszamenőleg vannak tapasztalataim, apám, nagyapám, több rokonom orvos volt. 50 éve a betegnek alig volt lehetősége tájékozódnia orvoson kívül a betegségéről, ma pedig csak beüti a Google-ba, és máris rázúdul minden információ, de ezzel együtt féligazságok, hazugságok is.

Egyszóval ma már a beteg sokkal tájékozottabb, mint néhány évtizede, ez sok szempontból persze jó: az életmódváltáshoz, a terápia betartásához kell, hogy „képben legyen" a beteg. Ám azt tapasztalják az orvosok, hogy ennek van árnyoldala is: egyes betegek kész diagnózissal érkeznek, gyógyszert rendelnek az orvostól – és ezt a jelenséget a gyógyítónak kezelnie kell valahogy. Kezelnie úgy, hogy a terápia se szenvedjen csorbát, és a beteg is elégedett egyen. Ez a 21. századi orvoslás egyik kihívása – mondta Dr. Markovich György.

Nemcsak néhány orvos nyer!
Az elmúlt hetekben özönlöttek a betegektől érkező történetek, melyek folyamatosan publicitást kaptak – így talán ellensúlyozni lehet azt a negatív hírdömpinget, amely általában csak a hibát vétő orvosokról szól. Természetesen a beteg elsősorban emberként ítéli meg az orvosát: a figyelmességét, a jó szándékát, a ráfordított időt, a kedvességet és emberséget, a beteg „meghallgatásának képességét", az odafigyelést, az elhivatottságot tudja „mérni", általában olyan esetekben, amikor ráadásul a gyógyítás, kezelés sikeres volt. De a beteg nem tudja, hogy az illető milyen tanulmányokat végzett, hol kutat, publikál, milyen módon követi a szakirodalmat, tart-e tudományos előadásokat, kinek a tanítványa, esetleg maga is szárnyai alá vett-e már fiatal orvost, hogy tudását, tapasztalatait tovább adja.

Ezeket a tényezőket viszont a szakma ismeri, épp ezért fontos, hogy a beteg és az orvostársadalom együtt mondjon véleményt az Astellas-díj – Az év orvosa jelöltről.

Az elismerés hatása
Az Astellas-díj átvételekor az utóbbi években az derült ki, hogy ezeket az orvosokat mélyen megérinti, hogy eszébe jutottak a betegeknek, hogy pácienseik vették a fáradtságot, hogy szavakba öntsék, megírják a történetet, hogy gyógyítóként nem volt hiábavaló a munkájuk.  A jelölés megható módon fejezi ki a hálát, még akkor is, ha az illető orvos „csupán" a jelöltségig viszi, a végső megmérettetésig nem jut el.

- Ilyen személyes módon megköszönni a munkát, a gyógyítást, nos ez sokszor többet jelenthet valami kézzel fogható „ajándéknál" a mai világban, amikor az orvosok kiégéssel is küzdenek – hívta fel a figyelmet az Astellas-díjat kiíró cég vezetője, aki hozzátette: hiszi, hogy az orvoselvándorlás egyik oka (a pénzhiányon kívül), a megbecsültség hiánya. - Taposómalom az orvosok élete: a legjobb szakmai tudásuk szerint dolgoznak napi sok-sok órában és túlórában, sokszor „futószalagon" gyógyítanak, hatalmas leterheltség mellett, ráadásul általában visszajelzés, motiváció és köszönet nélkül.

Az Astellas-díj épp arra ad lehetőséget a betegnek, hogy akár sok év távlatából, a személyes találkozás miatti zavart is elkerülve megköszönjék az odafigyelést, gondoskodást, a gyógyító munkát. A pályázatokat minden esetben eljuttatjuk az orvosnak – ezért ez egyfajta „köszönetmondó szolgáltatás" is egyben – és örülünk, hogy ilyen sok beteg élt ezzel a lehetőséggel!

Nézze meg rövid videóinkat is!

Orvosok a 21. században

Állítsuk vissza az orvosok megbecsülését