Új, magas rosttartalmú, egészséges gabonaalapú élelmiszerek előállítása válik lehetővé.
Egészségesebb kenyerek, péksütemények, tészták gyártására lesz lehetőség egy csaknem félmilliárd forint költséggel megvalósult kutatási program eredményeként; a projektről a konzorcium résztvevői szakmai szimpóziumon számoltak be pénteken Martonvásáron, az MTA Agrártudományi Kutatóközpontjában.
A gazdaságorientált nemzeti program keretében megvalósult, három évig tartó projektben az MTA Martonvásári Mezőgazdasági Kutatóintézete, a Budapesti Műszaki Egyetem Élelmiszertudományi Tanszéke, a Gyermelyi Zrt. és Lipóti Pékség vett részt.
A kutatási konzorciumon belül a martonvásári búzanemesítők a megfelelő alapanyagok, köztük nagy rostanyag tartalmú búza genotípusok előállítását, a korszerű, egészséges táplálkozás követelményeinek megfelelő búzafajták nemesítését vállalták - mondta el Bedő Zoltán, az agrártudományi kutatóközpont megbízott főigazgatója.
Tömösközi Sándor projekt koordinátor, egyetemi docens beszámolója szerint a Budapesti Műszaki Egyetem tanszékén az új, egészséges gabonalapú élelmiszerek előállításához szükséges malmi technológiához, valamint az őrleményekben levő bioaktív komponensek kimutatásához kapcsolódó kutatásokat végezték el, illetve koordinálták.
A Gyermelyi Zrt. a vetőmag szaporítással, illetve a malmi technológia fejlesztésével foglalkozott. A különleges lisztekből, őrleményekből a Lipóti pékség magas rosttartalmú kenyereket, péksüteményeket készít. Az új termékek próbasütése már megtörtént, azok várhatóan egy hónap múlva kaphatóak lesznek a pékség 168 mintaboltjában - mondta Tóth Péter, az üzletlánc tulajdonosa.
Az "egészségmegőrzés és hagyomány: alapanyag-, termék- és technológiafejlesztés a gabonavertikumban" elnevezésű kutatási program eredményeinek hasznosítása hozzájárulhat a népesség egészségesebb táplálkozásának kialakításához, illetve a lefolytatott, klinikailag igazolt hatások esetén az egyes, gyakran előforduló, táplálkozással összefüggő, egészségügyi rendellenességek kialakulási kockázatának csökkentéséhez - hangsúlyozták a szimpózium résztvevői.
A projekt előzményeként a martonvásári kutatók és a műszaki egyetem szakemberei korábban már részt vettek egy európai uniós, hazai gabonafajtákkal, s a hazai termesztési technológiákhoz adaptált kísérletben, a most befejeződött kutatási program annak a folytatása.