Tisztességes versenyt akar Somody reprodukciós intézete.
Nyilvánossá tetetné a mesterséges megtermékenyítéssel foglalkozó meddőségi centrumok eredményességi listáját a CIRIS Budapest Nemzetközi Reprodukciós Intézet, ezért egyeztetést kezdeményezett az Egészségbiztosítási Felügyelettel (EBF), valamint a szakmai és piaci szervezetekkel, illetve érdekképviselettel.
Somody Imre, a CIRIS Budapest alapító-résztulajdonos ügyvezetője szerint erre azért van szükség, mert miközben az embrióbeültetésre fordított OEP-források 80-85 százaléka magánintézményekhez áramlik, nincs olyan nyilvánosan elérhető auditált statisztikai adat, amely segítené a páciensek tájékozódását a tekintetben, hogy a különböző intézményekben hány sikertelen beültetés jut a sikeres beültetésekre.
A CIRIS Budapest Nemzetközi Reprodukciós Intézet jelenleg nem részesül OEP-támogatásban, ugyanakkor a tisztességes piaci verseny egyik legfőbb feltétele az ellátási és finanszírozási rendszer átláthatóságának megteremtése, amely magában foglalja az eredményességi mutatók közzétételét is. A CIRIS Budapest aktív szerepet akar vállalni a reprodukciós ellátórendszer transzparens működési feltételeinek megteremtésében, ezért a jövőben önként - és a magyar meddőségi centrumok közül elsőként - negyedévente közzéteszi auditált hatékonysági és eredményességi adatait.
Az intézet közleményében hangsúlyozza: az EBF annak érdekében indította el Indikátorrendszer 2008 minőségértékelési programját, hogy "az ellátásra jogosultak minél több információval rendelkezzenek az egészségügyi rendszer egészének és az egyes egészségügyi szolgáltatóknak a működéséről". A program szerint "mindenkinek joga van megismerni és megérteni annak az ellátórendszernek a működését, amely az ő egészségéért dolgozik, és amelyet a járulékokon és adókon keresztül ő finanszíroz", mindemellett "a jól informált biztosított tudatosabb döntésekre képes saját egészségét illetően, ami jobban működő és magasabb minőségű egészségügyi ellátáshoz vezet".
Ugyanakkor a minőségértékelési programban jelenleg csak az aktív fekvőbeteg-ellátást végző kórházak vesznek részt, miközben egyre több OEP által finanszírozott szakellátásban jelennek meg a magánszolgáltatók, amelyeknek működését a biztosítottak nem tudják felmérni - írják a dokumentumban. A CIRIS Budapest Nemzetközi Reprodukciós Intézet ezért azt kéri az Egészségbiztosítási Felügyelettől, hogy az átláthatóbb szakmai és piaci körülmények megteremtése érdekében a meddőségi centrumokra is terjessze ki az Indikátorrendszer 2008 programot.
A Somody Imre nevével fémjelzett intézetben összesen 87 műtéti beavatkozást végeztek el az elmúlt negyedévben, amelyből a lombikbébiprogram részeként 27 embrióbeültetés volt, ezek 29 százaléka sikerrel járt. A CIRIS Budapest Nemzetközi Reprodukciós Intézet az első olyan magyarországi reprodukciós magánintézet, amely komplex, a fogantatástól a születésig tartó szolgáltatásokat kínál magyarországi és külföldi párok számára. Az intézet alapítói nemcsak a lombikhatékonyság növelését tartják elsődleges céljuknak, hanem az ország demográfiai mutatóinak javítását, a gyermekszületések számának növelését, valamint a meddőség kialakulásának csökkentését is.